Algjeri, merr fund operacioni tragjik për lirimin e pengjeve

0
387

Trupat algjeriane i dhanë fund operacionit tragjik për lirimin e pengjeve me kombësi të huaj, që mbaheshin në vendburimin naftë-nxjerrës të In Amenas në jug-lindje të Algjerisë, pranë kufirit me Libinë.

Duke cituar agjencinë e lajmeve algjeriane, APS, BBC thotë se 32 pengmarrës dhe të paktën 26 prej pengjeve u vranë në operacionin e ushtrisë algjeriane. Kombësia e pengjeve të vrarë ende nuk është bërë e ditur. Mediat algjeriane flasin për 12 persona të vrarë, algjerianë dhe të huaj, ndërsa fati i 30 pengjeve të tjerë, mes të cilëve 10 britanikë nuk dihet ende.

Autoritetet thanë se ditën e premte, 573 algjerianë dhe rreth 100 nga 132 të huajt, punonjës në burimin naftë-nxjerrës u liruan. Pengmarrja nisi të mërkurën kur një grup militantësh ekstremistë islamikë sulmuan autobusin me punonjësit e burimit naftë-nxjerrës, të menaxhuar nga kompania britanike BP, norvegjezja StatOil dhe ajo algjeriane Sonatrach.

Që prej së enjtes, militantët u vendosën në pozicione mbrojtëse bashkë me pengjet e huaj, ndërkohë që punonjësit algjeriane u lanë të lirë. Ushtria rrethoi zonën dhe sulmi i parë për lirimin e pengjeve ishte dramatik. Të paktën 7 pengje mbetën të vrarë nga kjo përpjekje, ndërsa vendet perëndimore nisën të bëjnë bilancet e shtetasve të tyre që humbën jetën.

Punonjësit e marrë peng ishin kryesisht britanikë, norvegjezë por kishte edhe amerikanë, japonezë e francezë. Informacionet e mbërritura nga vendngjarja përgjatë 3 ditëve të pengmarrjes ishin kundërshtuese dhe ende mbetet për t’u zbardhur numri total i viktimave të sulmit terrorist.

Ministri i Brendshëm algjerian mohoi se sulmi ishte ndërmarrë nga ekstremistët që kontrollojnë pjesën veriore të Malit. Ai tha se autorë të sulmit ishin shtetas algjerianë, pjesë e një organizate terroriste të lidhur me Al Kaedan. Vetë këta të fundit deklaruan se pengmarrja ishte një përgjigje ndaj ndërhyrjes ushtarake franceze në Mali. Parisi ndërhyri ushtarakisht një javë më parë në vendin afrikano-perëndimor për të ndalur atë që e quajti rënien e kryeqytetit Bamako në duart e ekstremistëve.

Përfshirja e Francës tërhoqi angazhimin e vendeve të tjera perëndimore si dhe atyre rajonale në konflikt për të ndihmuar qeverinë e Malit të rimarrë kontrollin në zonat veriore dhe veri-lindore të vendit. Franca parashikon angazhimin në konflikt e të paktën 1700 trupave tokësore, veç mbështetjes nga ajri dhe asaj logjistike për forcat e qeverisë vendase. Ndërhyrja nisi me bombardimet e bazave rebele në veri të vendit, ndërsa në fillim të javës trupat franceze u përfshinë direkt në luftime me rebelët në qytetin e Diabalas.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu