Denoncuesit e Adem Damaçit

0
418

* Për inkuadrimin në organizatë duhet të shenoni emrin në letër dhe ta varni në çengele dhe ta konsideroni veten të vdekur (Adem Demaçi)
* Kush janë “shokët” që e tradhtuan Adem Demaçin,para çetnikëve?
* Si e preu në Besë, në konak të vet, Adem Demaçin, historiani pijanec, Zekeria Cana ?

Në kohën kur Simboli i Rezistencës Shqiptare, Adem Demaçi, kërkoi: Kosoven Rebublikë, Bashkimin e Trojeve Shqiptare, bashkë me Çamerinë dhe një mori të drejtash tjera për shqiptaret ishte zor i madh. Jo vetem që të shkonte koka,por i´u shtonte gazepi tërë familjes.
Jugosllavia e satrapit Josip Broz-Tito,shqiptarëve duarthatë ua kishte vurë zgjedhen ne qafë dhe i´a kishte zenë frymen. Zullumi i çetnikeve serbianë shtohej dita më ditë që preku mish e asht shqipëtaret. Xhelati Tito kishte bërë për veti edhe një grusht langojësh shqipfolës,që argati i tyre u bënte punë…
Shih për këtë, në këtë kohë, doli një mesaburrë me emrin ADEM DEMAÇI, per të kërkuar Kosoven Republikë dhe më pas Bashkimin me Shqiperinë,njëkohësisht edhe Çamëria tí bashkangjitet shetit amë Shqiperisë. Bacën Adem e linden nëna Nazmie e familjes Halimi dhe nga baba Zeqir Demaçi. Vaji foshnjarak ishte shoqëruar me krisma pushkesh. Kjo kishte ndodhur fiks në vitin 1936,kur i kishte rënë koka për tokë…
Adem Demaçi, i nisi vallen e lirisë. Kishte grishur edhe një grup inelektualesh,krejt me qëllim që do të ndikojn në popull. Filloi të formoje grupin dhe të zgjerohej në terë Kosovën. Grupi i Bacës Adem filloi të shtrihet si vaji në lakra. Hyri në çdo shtëpi emri i Adem Demaçit, plotë shpresë.
Por baca Adem,çdo anëtari të grupit para se të anetarsohej u kishte thënë:”Për inkuadrimin në organizatë duhet të shenoni emrin në leter dhe ta varni ne çengele dhe ta konsideroni veten te vdekur”. Kështu që pas veprimit të thellë në ilegalitet,nga zagaret e pushtuesit zbulohet grupi, i njohur si grupi i Adem Demaçit. Lajmi morri dhenë. Jugosllavet e bënë të madhe ketë punë,taman si kur të shkrepë rrufeja. Të gjithë grupin e lidhen kembë e duarë. I lidhen me zinxhir të trash si kur lidhet biki.
U etiketuan si eshtë më zi;”Irredentist,shovenist,seperatist,nacionalist,bandit…” Prekororia e ngriti aktakuzen sipas bindjeve politike,krejtesisht të montuar. Prekuror e gjyqtare qellimisht ishin zgjedhur njeqindperqind me orientim jugosllav. Kjo ndodhi për herë të parë në vitin 1959, në Prishtinë.
Adem Demaçi u gjend ballëperballë me UDB-ashët,serboçetnik si: Çanoviqi, Mihajlloviqi dhe Llazereviqi. Ndrkaq,denoncuesit ishin:Fahredin Gunga, Zekeria Cana, Din Mehmeti, Ali Aliu…
Gjyqetar me urdher të kurvarit, që e njihte e terë Kosova,si amshur qe vraponte pas ushkurit të grave, MAHMUT BAKALLI,ishte caktuar tradhtari i perbetuar i shqiptareve DURMISH KOÇINAJ. Ky pis burrë ishte nga Vermica,qe tokat e rrethit të Kukesit ishin te perziera me ate te keti fshati. Qeni plak, Mahmut Bakalli,enkas e kishte derguar nga Gjykata e Prizrenit, me pretekst se si,t´iu bjer sakicë mirë armiqeve të Jugosllavisë. Ata që nuk e njohin, se ky gjyqtar magar e ka denuar edhe Rexhep Malen. Ky hajvan hyri shumë në hatër te serbosllavisë. Ne gjykatore hyri me fëdellekë.taman si soji ESAT PASHË TOPTANIT.
Por, nga “Banka e zezë”,haptazi ja tha shkurt e shqip, ADEM DEMAÇI:” JAM I GATSHËM TË SHKOJ NË VDEKJE SI ME LE PËR KOSOVËN DHE SHQIPËRINË ETNIKE…”
Gjyqtarin serbosllav, Durmish Koçinajn, e mbuluan djerset dhe se për inat,tere grupit i´a dha bakshish hiç më pak se 140 vjet burg…
Kush ishin ata që i´a futën Adem Demaçit te UDB-ashet?

Ali Aliu,para gjaksoreve serbianë nuk la gjë pa folur keq për Adem Demaçin,se i kishte folur per shpernguljen e shqiptareve per ne Turqi nga zullumi serb,se si i´u beheshin padrejtesi etje etj…
Fahredin Gunga,tregon fije për pe, se çka i kishte folur Demaçi në hotel “Nova Jugosllavia” në Prishtinë, per heqjen e gjuhëve te minoriteteve dhe me së shumti kjo i godet shqiptaret. Fahredin Gunga nuk e la me kaq,por, edhe ps shpalljes se dinimeve i fyu rend,duke i quajtur armiqe,irredentist,shovenis,seperatist…Nderkaq, per aksionin e armeve me tha se kjo eshtë barbarizem nga ana e Jugosllavisë…
Din Mehmeti, tha para kriminelve jugosllavë se Adem Demaçi foli per diskriminimin e shqiptareve nga pushteti jugosllavë, per shpernguljen e shqiptareve nga Kosova qe do t´i shkon pershtati Serbisë… “DOSJA DEMAÇI”
SI E PREU NË BESË ZEKERIA CANA ADEM DEMAÇIN…?
Shqiptari kurrë nuk e ka patur zakon qe mikun ta ftoi në shtepi në sofer dhe ta presë në BESË. Këtë nuk e lejon as burrëria e as Kanuni. Por, ja qe e beri një historian, pijanec, një hajdut i bananeve i sojit te Zekeria Canës. Ky pijanec pra Zekeria Cana, shumë vjellë vrerë kunder Demaçit me shokë. Nder te tjerash thotë se :Adem Demaci është paraqitur armiqësisht… me ka folur per shpernguljen e shqiptareve ne Turqi. KA KËRKUAR BASHKIMIN E KOSOVËS ME SHQIPËRINË…
Nderkaq, për aksionin e armeve ka thenë se Jugosllavia po e benë krejt me qellim per t´i friksuar shqiptaret që të shperngulen dhe ta lirojnë Kosoven. Pastaj para krimineleve të Shumadisë, Zekeria Cana,thotë se e ftova Demaçin në shtepi dhe mi rrefeu te gjitha…
Pijaneci theu zakonin e shqiptareve se miku nuk PREHET NË BESË NË SOFER E KONAK!
Zekeria Cana, iku me faqe te zezë nga kjo botë dhe e la amanet qe te varroset vetem nga gjiri i ngushtë familjar. Perse?

Baca Adem, ndonese i dergjur neper kazamatet dhe kasaphanet Jugosllave akoma rron si topi, nderkaq, soji i spiunave edhe pse ishin te priviligjuar nga klika titiste-rankoviqiane,vdiqen me turp shkuar turpit!

 

Nga Reshat Badallaj

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu