“Goditja në çati”, praktika e re e bombardimit nga Izraeli (VIDEO)

0
454

israel-knock-roof-video.siNë një shtëpi civile është praktikuar lëshimi i një rakete pasi paralajmërimit të banorëve që të dilnin nga godina para sulmit më të madh. Komuniteti Ndërkombëtar (Amnesty International) e ka qortuar “goditjen e çatisë”, duke thënë se kjo nuk përbën në asnjë mënyrë një paralajmërim efektiv.

Videoja e publikuar në YouTube tregon se si një shtëpi palestineze në Samir Nofal, është goditur nga një e shtënë paralajmëruese, para se të shkatërrohej rreth një minutë më vonë nga një sulm i plotë me raketë.

Para goditjes banorët e ndërtesës thuhet se kanë marrë një telefonatë duke u paralajmëruar për një sulm të afërt.

 “Nuk ka asnjë mënyrë që goditja me raketë në një shtëpi civile, të përbëjë një paralajmërim efektiv. Komuniteti Ndërkombëtar ka dokumentuar rastet e civilëve të vrarë ose të plagosur nga raketa të tilla në operacionet e mëparshme izraelite ushtarake në Rripin e Gazës”, tha Philip Luther, drejtori i Programi për Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut në Amnesty International.

Mbi 100 palestinezë janë vrarë në ofensivën e fundit izraelite në Gaza dhe Amnesty ka dokumentuar se në mesin e viktimave ishin të paktën 24 fëmijë dhe 16 gra.

“Komuniteti ndërkombëtar nuk duhet të përsërisë gabimet e mëparshme, duke qëndruar dhe parë pasojat shkatërruese të civilëve për të dyja palët”, u shpreh Luther.

Komuniteti Ndërkombëtar ka bërë thirrje gjithashtu për një embargo në të gjitha grupet ushtarake izraelite dhe palestineze në përpjekje për të sjellë ndërprerjen e konfliktit.

Qeveria izraelite thotë se nuk synon që civilët të jenë në greva, dhe pretendon se pjesëtarët e Hamasit janë duke përdorur popullsinë palestineze civile si një mburojë njerëzore.

/Shekulli Online/S.L./

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu