Ka vdekur në moshën 54-vjeçare, Gjenerali i UÇK-TMK-së, Shaban Veli Shala

0
326

Pas një infrakti, të enjten në orët e mesditës, vdiq gjeneral Shaban Shala, i cili njihet si veprimtar i hershëm i lëvizjes për çlirim dhe kontribuues i jashtëzakonshëm në luftën e UÇK-së, por gjithashtu edhe i angazhuar në ristrukturimin dhe sistemimin e gjithë ushtarëve të UÇK-së dhe të TMK-së.

Ceremonia e homazheve do të mbahet nesër në Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë, duke filluar nga ora 11.00 deri në orën 12.00, ndërsa prej orës 12.00 po në të njëjtin vend, mbahet akademi komemorative, kurse në orën 14.00, në kompleksin e varrezave të dëshmorëve në Prishtinë, do të mbahet ceremonia e varrimit.

Shaban Shala rrjedhë nga një familje atdhetare, i cili ka qenë i burgosur politik dhe veprimtar i hershëm i lëvizjes për çlirim, ka qenë aktivist i dalluar i KMDLNJ-së, kurse gjatë luftës çlirimtare ka dhënë një kontribut të madh në themelimin e celulave të para të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, strukturimin e saj. Shala ishte dhe anëtar i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së.

I ndjeri po ashtu, ka qenë bashkëluftëtar i komandantit legjendar Adem Jashari, ndërkaq pas luftës ishte pjesëtar i TMK-së me gradën gjeneral dhe deri në momentin e fundit u angazhua në ristrukturimin dhe sistemimin e gjithë ushtarëve të UÇK-së dhe të TMK-së.

Shaban Shala është vëlla i dëshmorit, gjeneral Bedri Shala.

 

Kryeministri Thaçi, telegram ngushëllimi familjes Shala

Kryeministri Hashim Thaçi i ka dërguar një telegram ngushëllimi familjes Shala, me rastin e vdekjes së ish-oficerit të lartë të UÇK-së, Shaban Shala.

Në telegramin e ngushëllimit thuhet:

E nderuara familje Shala,

Me pikëllim të madh morëm lajmin që ish-oficeri i lartë i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Shaban Shala ndërroi jetë.

Jeta dhe veprimtaria e Shaban Shalës gjithmonë ka qenë në shërbim të çlirimit të Kosovës, që nga angazhimi i tij në lëvizjen kombëtare nga fundvitet e 70-ta, demonstratat e vitit 1981, ish i burgosur politik, që veproi edhe si aktivistë i Këshillit për Mbrojtjen e Lirive dhe të Drejtave të Njeriut e deri në inkuadrimin në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, si oficer i lartë i UÇK-së.

Kontributi i veprimtarit Shaban Shala ka vazhduar edhe pas çlirimit të Kosovës, duke u angazhuar në forcimin dhe avancimin e Trupave të Mbrojtjes së Kosovës.

I gjithë ky kontribut i veprimtarit Shaban Shala, në shërbim të lirisë, pavarësisë dhe zhvillimit të Kosovës, do të mbetet i shënuar në historinë më të re të Kosovës dhe do të kujtohet me respektin më të lartë nga gjeneratat e tashme dhe të ardhshme.

Në emër të Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe në emrin tim pranoni ngushëllimet më të sinqerta.

Hashim Thaçi,

Kryeministër i Republikës së Kosovës

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu