Libi, 11 000 njerëz janë larguar drejtë Tunizisë vetëm në 10 ditë

0
115

Mijëra njerëz po largohen nga Libia nëpërmjet kufirit me Tunizinë në një kohë kur forcat qeveritare po përpiqen të shtypin rebelët në qytetin e Misratës, që ndodhet i prej disa ditësh i rrethuar.

Agjencia e refugjatëve në OKB, UNHCR, janë rreth 11 000 refugjatë të cilët kanë kaluar në Tunizi vetëm në 10 ditët e fundit. Më së shumti ata kanë kaluar nëpërmjet qytetit të Nalut.

“Po largohen pasi bombardimet dhe luftimet mes forcave qeveritare dhe rebelëve janë rritur”, tha Firas Kayal nga UNHCR. Ai ka theksuar se vetëm në dy ditët e fundjavës së kaluar, kur bombardimet në këtë zonë ndaluan përkohësisht janë larguar 6 000 njerëz.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu