Rrëfimi rrëqethës i mjekut amerikan që i shëronte plagët tona të luftës (Video)

0
181

Mjeku Amerikan

Kirurgu Willard Noyer, gjatë luftës braktisi Las Vegasin për të pritur refugjatët nga Kosova në Kukës

Kirurgu amerikan Williard Noyer, në vitin 1999 veçse kishte dalë në pension. Ai tashmë po merrej me hobin e tij, pokerin, lojë e njohur në Las Vegas, prej kah vjen edhe vet ai.

Noyer nuk kishte dëgjuar kurrë për Kosovën. Një natë, teksa po luante poker dhe me të përfunduar loja në një hotel të Las Vegas, ai pa lajmet në televizor.

Aty njohu për herë të parë Kosovën dhe veç kësaj, pa edhe tmerrin që po ndodhte në atë kohë në vendin tonë.

Në një kronikë realizuar nga RTK, ai rrëfen natën kur pa tmerrin që po ndodhte në Kosovë më 1999 dhe vendimin për të ardhur në Kukës.

Ai përshkruan kronologjinë se si erdhi deri në Kukës.

Rrëfimin për tmerrin në spitalin e Kukësit, i dokumenton edhe me fotografi.

Ai është i habitur me akuzat që i bëhen UÇK’së për transplatim organesh.

http://dai.ly/x28dhxf

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu