shprehjet e famshme te jetes, nga Gabriel Garcia Marquez

0
236
1. Nuk te dua per ate qe ti je, por per ate qe jam une kur jam prane teje..
 
2. Askush nuk i meriton lotet e tu, dhe ai qe i meriton, nuk do te beje per te qare.
 
3. Thjesht sepse dikush nuk te do ne menyren qe ti do deshiroje, nuk do te thote qe ai/ajo nuk te do me gjithe forcen e vet..
 
4. Nje shok i vertete eshte ai qe te mban doren dhe prek zemren tende.
 
5. Menyra me e keqe per ti ndjere mungesen dikujt eshte te ulesh prane tij/saj dhe ta dish se s'do e kesh kurre ate..
 
6. Asnjehere mos rresht se qeshuri, as kur je i/e merzitur, diikush mund te bjere ne dashuri me te qeshuren tende..
 
7. Ti mund te jesh thjesht nje njeri me shume ne kete bote, por per dike, je vete bota..
 
8. Mos e harxho kohen tende me dike qe nuk i intereson ta kaloje kohen e vet me ty.
 
9. Ndoshta Zoti do qe ti te takosh disa njerez te gabuar perpara se te takosh te duhurin, keshtu qe ti jesh mirenjohes.
 
10. Mos qaj sepse i erdhi fundi. Buzeqesh sepse ndodhi.
 
11. Gjithmone do kete njerez qe do te te lendojne, keshtu qe ti ke nevoje te vazhdosh te besosh, thjesht ki kujdes.
 
12. Behu nje njeri me i mire dhe te jesh i sigurt se e njeh mire veten, perpara se te njohesh dike te ri dhe te shpresosh se ky person te njeh..
 
13. Mos u mundo shume, gjerat me te mira ndodhin kur nuk i pret.

Zgjodhi: Fadil SHYTI 
Suedi, 24 maj 2011
 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu