Ushtria e kolonel Gedafit 10 herë me e fuqishme se rebelët

0
365

Ushtria e lideri të Libisë, kolonel Muamar Gedagi akoma nuk ka shkuar në “pikën e vdekje” edhe pas sulmeve ajrore të ndërkombëtarëve. Këtë deklaratë ka bërë shefi i ushtrisë amerikane, Mike Mullen.

Admirali është shprehur përpara kongresit amerikan se trupat e Gedafit janë 10 herë më të fuqishme se rebelët.

Sekretari për Mbrojtjen, Robert Gates nga ana tjetër ka përjashtua mundësin e ndërhyrjes ushtaraken tokësore në Libi. Në këtë pikë duket se rebelët dhe forcat mbështetëse të Gedafit do të vazhdojnë të luftojnë për marrjen e kontrollit të vendit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu