02 Maj 2001 Komandant „Çakalli“ arestoj Romeo Zhiviqin dhe Mome Petrushevskin, Paramilitare Serb

0
3058

UÇK në vitin 2001 liroi dy robërit e luftës Romeo Zhiviq Paramilitarin Serb dhe Mome Petrushevski, të cilët ishin kapur nga Komandant Çakalla gjatë konfliktit të vitit 2001 derisa po synon një plan në rajonin e Likovës.

Ata pas disa muajve të mbajtur dhe të trajtuar si robër lufte janë lënë të lirë dhe se transferimin e tyre e ka bërë Kryqi Kuq Ndërkombëtarë ku vertetoi se Paramilitari Romeo Zhiviq, ishte traituar ne menyr te dinjitetshme dhe as me te voglin maltretim si kishte bere kush ne Burgun e UÇK-se.

Vete Romeo Zhiviq para Kamerave kishte then se UÇK-ja, ate asnje here se Torturoi apo Maltretoi por u soll ne menyr te dinjitetshme me te dhe Momo Perushevskin.

Por me Rober Lufte të njohur si Grupi “Kumanova” Sllavomaqedonet u sollen jo si Komandant Çakalla por keta Komandant të UÇK-se, si Komandant “Sokoli” apo Deme Shehu “Juniku” dhe Andi Krasniqi, Komandant “Malisheva” u torturuan dhe u keqtraituan deri sot per gati dy vite rresht neper Burgjet e Pushtetit Sllavomaqedon!

Te njeitin fat e kan te gjithe ata ish Ushtar të UÇK-se që sot vuain denime neper keto Kazamate te Sllavomaqedove vetem e vetem se ata guxuan tia kthein Pushken Shtetit Sllavomaqedon dhe luftuan per te dreitat e Popullit Shqiptar.

Këtë video ekskluzive e ka dërguar Avdil Jakupi – Çakalla, që ka qenë protagonistë i lirimit të tyre dhe që shihet në video.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu