15 projektet milionëshe që derguan te ndarja e „Vetevendosje“

0
1560

Kosova mori pjesë në Samitin e Londrës, ku u prezantuan 40 projekte për financim. Mirëpo, nga këto projekte si duket do të përkrahen vetëm 15.

Kështu ka bërë të ditur ministri i zhvillimit ekonomik, Valdrin Lluka, i cili ka publikuar listën e këtyre projekteve që mund të financohen nga BERZH-i.

Në mesin e projekteve të cilat do të mund të financohen janë edhe Unaza e jashtme e Prishtinës, që kap vlerën 60 milionë euro,

Ketu jan disa Projekte Miliona Euro qe do perfitoin Komunat e Kosoves dhe që Grupi i Aida dergutit me Visar Ymerin u ndane nga Levizja „Vetvendosje“ .

Grupi Puçist i Adia Dergutit, apo qe dikush e quan i Molliqajt, tjeret i Visar Ymerit, per ti patur duart e lira ne keta Miliona Euro, tentuan ta kapin Levizjen „Vetvendosje“ nga brenda, te pengoin kthimin e Albin Kurtit ne Kry te Levizjes dhe me pas te ken duart e lira ne menagjimin e ketyre Milionave qe do hyne ne Komunen e Prishtines, Kamenices dhe Prizrenit ku Levizja „Vetevendosje“ fitoi ne Zgjedhjet Lokale 2017.

Pasi u deshtoi kapja e Levizjes „Vetevendosje“, Visar Ymeri dhe Dardan Sejdiu dhane dorheqje, duke pasur nga Ylli Hoxha, Faton Topalli, Dardan Molliqaj, Fisnik Ismajli dhe Dukagjin Gorani e sfundi dhe Frasher Krasniqi nga Burgu!

Pasi deshtuan me Levizjen „Vetevendosje“, u orientuan te kapin Komunat por deshtuan me Mytehar Haskuken ne Prizren dhe Shpend Ahmeti ne Prishtine i cili nuk mbeshtet deri tani Grupin Puçist.

Grupi Puçist : Visar Ymeri, Aida Derguti, Faton Topalli, Dardan Sejdiu, Fisnik Ismajli, Donika Kadaj – Bujupi dhe Dardan Molliqaj e si Shqipe Pantina, u lidhen me Kryministrin Haradinaj dhe Kadri Veselin per te pas mbeshtetjen e tyre ne menagjimin dhe keqperdorimin e ketyre Projekteve per te zhvatur Milona euro ne xhepat e tyre.

Dardan Sejdiu ka paralajmruar te leshon postin e Deputetit dhe te marre nje post ne Komunen e Prishtines, njeit do veproi dhe Fisnik Ismajli dhe Ylli Hoxha e disa nga Grupi Puçist te cilet po ndjekun rrugen Klanit Pronto dhe PDK-se dhe LDK-se e AAK-se dhe NISMA.

Ndërkaq, kjo është lista  e plotë e projekteve të cilat do të financohen nga BERZH-i:

Autostrada për Merdare, e cila kap vlerën 80 milionë euro dhe rehabilitimi i Kosovës B nëse i kalon disa teste të përcaktuara nga Banka me mbi 100 milionë euro.

Unaza e jashtme e Prishtinës – 60 milionë EUR
Ujë matësit dixhital për çdo shtëpi – 15 milionë EUR
Trajtimi i ujërave të zeza në Gjilan – 30 milionë EUR
Infrastruktura përcjellëse e impiantit të trajtimit të ujërave të zeza në Prishtinë – 30 milionë EUR
Autostrada për në Merdare – 80 milionë EUR
Zgjerimi i Parkut të Biznesit në Drenas – 15 milionë EUR
Parkun teknologjik dhe inkubator biznesi – 5 milionë EUR
Projekte në energji të ripërtëritshme – varësisht nga madhësia dhe kërkesa e sektorit privat
Ngrohtore Qëndrore të Qyteteve më kusht që nxehtësia gjenerohet nga energjia e gjelbër (biomasë, biogas ose gjeotermike) – rreth 30 milionë EUR për qytet:

  1. Ndryshimi i gypave të vjetër në Ujësjellësit Rajonal të Gjakovës – 12 milionë EUR Nëse lejon kapaciteti financiar në komuna, autobusë të njëjtë si në Prishtinë
  2. Rehabilitimi i Kosovës B nëse i kalon disa teste të përcaktuara nga Banka – mbi 100 milionë EUR
  3. Rehabilitimi i Hekurudhave – 9 milionë EUR
  4. Rregullimi i shtretërve të lumenjve
  5. Rezervuar dhe diga të Ujit
  6. Kosova momentalisht është vendi i 3-të në Ballkanin Perëndimor për nga bashkëpunimi me BERZH!

Redaksia e Portalit “Zeri I Kosoves”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu