Veseli në vend të Thaçit

1
823

kadri-veseli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli synon që t’ia marrë Hashim Thaçit udhëheqjen e PDK’së në vitin 2016, kur ky i fundit pretendon të zgjidhet president I Kosovës. Veseli tashmë ka klanin e tij Brenda partisë, i cili po punon intensivisht në këtë drejtim.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, është rivali kryesor i kryetarit të PDK-së, Hashim Thaçi, i cili është duke u përgatitur që në vitin 2016 të marrë në udhëheqje partinë.

Marrëveshja e koalicionit LDK-PDK, e cila i hapi rrugë Thaçit që të marrë postin e presidentit pas një viti, i ka shtuar ambiciet e Veselit.

Hasha sdi ka tia mesynKy plan i ish-shefit të SHIK-ut, është konfirmuar edhe nga vetë njerëzit e tij të afërt, madhe kjo mundësi nuk është mohuar as nga disa zyrtarë të PDK-së.

”Në momentin që Thaçi do të bëhej president, posti i kryetarit të partisë së tij do t’i takojë dikujt tjetër. E ai dikushi tjetër, është Kadi Veseli pretenduesi kryesor, që është edhe zëvendësi i parë i partisë dhe kryetar Kuvendi”, ka thënë ish-deputeti i PDK-së, Berat Buzhala.

Ndërkaq, nënkrytari i PDK-së, Hajredin Kuçi ka thënë për gazetën se “ende është herët të dihet, por çdo gjë do të shkojë sipas procedurave të brendshme të PDK-së dhe në mënyrë demokratike”.

Por ata që njohin mire mardhenjet e Thaqit me Veselin, kete gje e shofin si ardhje kohe sepse metu bere Thaqi Krytar, ai duhet te leshoi Postin e Krytarit të Partisë dhe keshtu, Veseli spo ja merr Partin por Thaqi po emron nje pasardhes apo ndodhë ajo si ndodhë në Koren e Veriut ku Kim Il-sung i le pushtetin Kim Jong-un dhe ky me pas do i lere motres Kim Jong-suk, vetem qe ketu skemi te beim me pushtet familjar si në koren e Veriut por me klan kriminal që emroin me te besueshmin e tyre duke ruajtur pushtetin dhe privilegjet edhe pas largimit nga pushteti, pra e tera esht nje Ideologji Staliniste gjë që Thaqi esht rritur dhe brymosur me nje Ideologji të tille, duke shkatrruar çdo gje që kann bere te tjeret në të kaluaren dhe duke shkelur dhe të ardhmen vetem e vetem te vije dhe te mbaj pushtetin.

Kim_Il_Sung_Portrait-2

kim-jong-il-twn

Kim_Jeong_Suk_1

1 Koment

  1. Në lidhje me artikullin më lart ku shkruhet Kadri Veseli ne vend te Hashim Thaqit qe bahet bised per funkcionin e kryetarit te PDK-së ne vitin e ardhshem 2016 dhe bëhen analiza të llojllojshme e qe krahasoen edhe me emrime ne kryesin e Pdk e te shtetit të Kosoves me ato te Kores Verior keto jan fjalë te teperta dhe te palogjikshme ku shkohet edhe ma larg ku quhen keta njerz edhe si klan kriminel e per ket term qe e perdoreni duhet të ngrihet padi kunder atyre qe perdorin këso termesh dhe njollosje pakurrfar argumenti. Nuk duhet të villni lloj lloj fjalesh pa u analizuar mir dhe me i logjikue ato dhe në fund duhet të keni respekt per keta dy persona te cilet nuk kan kursyer asgjë që Kosova te jetë e lirë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu