2.700 shqiptarë nga Zvicra të gatshëm për Kosovë, të veshin uniformën në front përballë Serbisë

0
1277

Plani i Hashim Thaqit me Vuqiqin per shkembim te Teritoreve, kanë bërë që edhe diaspora shqiptare të mobilizohet në shërbim të atdheut. Ata me mjaft shqetësim po i ndjekin zhvillimet e fundit në vendlindje.

Agjencia së lajmeve “Presheva Jonë” ka mësuar nga burimet e saj se ky numri i vullnetarëve qe kanë shprehur gatishmërinë të veshin uniformen, te shkojnë ne Kosovë mbi 20 mije te rinj për te mbroutur teritorin e Kosovës.

Edhe në Zvicër ku rreth 300.000 shqiptarë, ata nuk janë të qetë. Mësohet se 2.700 shqiptarë nga ky vend janë vullnetare, te gatshme t’i përgjigjen ftesës se institucioneve te Prishtinës për mbrojtjen e integritetit të Kosovës.

Agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” duke ju referuar burimeve nga shoqatat e asociacioneve të komuniteti shqiptar ne Zvicër ka mësuar se 2700 te rinj nga 26 kantonet e Zvicrës (për kanton nga 100 te rijnë) kanë shprehur dëshirën te veshin uniformën ushtarake, që në bazë vullnetare të shkojnë në Kosovë te mbrojnë vendin e tyre ne rast se preket Kufiri i Kosovës. Këta vullnetarë nga Zvicra, pjesa dërmuese janë nga Kosova, por ka edhe mërgimtarë nga Shqipëria, Maqedonie e Presheva.

Serbia deshiron te e marr Veriun, por deshiron te mbai dhe Luginen e Preshevës dhe Shqiptaret jane te preokupuar me kete pazar qe Hashim Thaqi dhe Qeveria e Kosovës po bene me Vuqiqin dhe Shqiptaret qe jane 8 mlionë në ballkan nuk i japim falë gjithe ato Teritore.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu