A po paralajmërojnë Thaqi e Veseli aneksimin e Veriut nga Serbia?

0
968

Kohëve të fundit krerët institucional kanë dhënë disa deklarata të çuditshme.

Kadri Veseli e Hashim Thaçi kanë filluar ta lidhin Veriun me Krimenë, shkruan Periskopi.

Para pak ditësh kryeparlamentari Kadri Veseli, deklaroi se ajo që po ndodh sot në Veriun e Kosovës kujton operacionet në Gadishullin e Krimesë, para se ajo u aneksua nga Rusia.

E deklarata të ngjajshme ka bërë edhe presidenti i vendit, Hashim Thaçi.

Ai në një intervistë për DW, ka thënë se Serbia është duke e përdorur modelin rus në Ukrainë.

Krimea i kaloi Ukrainës nga Rusia nën regjimin e Bashkimit Sovietik në vitin 1954 dhe shumica e popullsisë së saj është me etni ruse. Gadishulli u mor nën kontroll nga forcat pro-ruse nga fundi i shkurtit, pasi presidenti pro-rus i Ukrainës, Viktor Yanukovych u rrëzua nga pushteti pas një zinxhiri protestash dhe u detyrua të braktiste vendin.

Serbia ka ndërmarrë një varg veprimesh në veriun e Mitrovicës.

Përveç strutkurave paralele serbe që Qeveria e Kosovës nuk ka arritur kurrë t’i shuajë, shteti serb së fundi ndërtoi edhe një murë ndarës në urën e lumit Ibër, për të cilin qeveritarët tanë reaguan ashpër,  por ende nuk ka ndonjë veprim konkret për rrëzimin e tij.

Serbia nuk u ndal me kaq. Trenin që e kishte dhuratë nga Rusia, që kishte simbole nacionaliste e në të cilin shkruante “Kosova është Serbi”, tentoi ta fuste ilegalisht në Kosovë.

Këto veprime të Serbisë, nga Qeveria, Presidenti e të gjithë akterët politikë dhe jo vetëm, u quajtën provokime e kërcënime ndaj shtetit të Kosovës. Qeveria dërgoi forcat policore për ta ndalur trenin. Ai u ndal në Rashkë dhe nuk vazhdoi më tutje, për shkak se, sipas qeverisë serbe, nuk duan që të ketë gjakderdhje.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu