A thua kur do të mesojm të vrasim veten ne Shqiptaret ?!

0
765

– Ta pyesim pak edhe Avni Rrustemin dhe Adem Jasharin!

Analisti i mprehte , perkthyesi i shkelqyer…. Ardian Klosi vrau veten. Mijera shqiptare ne te kater anet e Botes jane versulur ne Facebook, Twiter…., ne internet, ne shtepine e vetviktimes, ne vendhomazhin e vetvrasesit, ne varrezat e vetvarrmihesit.
Nga Presidenti i Republikes Topi tek i fundit shqiptar i katundit me te larget, nga kryeministri Berisha i ftuar ne mortin e nuk e di sa herte te “Vatres” ne Nju Jork tek cobani ne bjeshket e Pashtrikut, nga lideri i opozites Edi Rama qe per se gjalli ia ka zili vetvrasjen sivellait te tij e deri tek “Pantera e zeze” e Kuvendit Jozi qe ngaterron Hajnrih Bel e Tomas Manin ne pazarin e saj idiotesk per te na shitur erudicionin e saj te larte… krejt shqiptaret pa perjashtim e pa dallim krahine feje, krahine, ideje, partie a bindje politike jemi rrembyer nga kulti i vetvrasjes.
Te gjithe pa perjashtim jemi bere telall te vdekjes ne formen me barbare ate te vetvrasjes, vet- vdekjes.
A ka vdekje me te tmerrshme se ti marresh jeten vetvetes, gjene me te shtrenjte qe na ka dhene nena natyre ne Toke e Zoti… nese ekziston ne Qiell! Deri sot askush nuk e ka pare!
Eshte nje kult vetvrases qe denohet edhe nga Bibla, edhe nga Kurani, …. edhe nga dreqi edhe nga shejtani qe ta fut ne mendje e shpirt kete kult, tipik per te cmendurit, sado te mencur qofshin, qofshin edhe Ajnshtajni vet.
Eshte nje kult barbar qe as kafshet nuk e praktikojne, por i ikin per vete e cfare nuk bejne deri ne vetsakrifikim te shpetojne , te zgjasin edhe jeten e pjelles se tyre sa here ajo kercenohet!
E ne homosapienset, qeniet me vetdije e perkushtim madhor per jeten sot i thurim himne deri ne kult vetvrasjes…
E kur kulti i vetvrasjes perqafohet nga nje komb i tere eshte vet vetvrasja e kombit!
E nga kush !?
Nga kombi i vetem ne Bote qe ka urim siperor e pershendetje madhore : – Tungjatjeta !
Pra tu zgjate jeta , aq sa deshi te na e rrembente edhe Esperantoja e deshtuar !
Nje marrezi kolektive! Nje cmenduri kombetare! Nje vetrvasje masive si e kulteve te cmendura te kanibaleve xhamajkiane apo te xhunglave te Brazilit!
Si eshte e mundur qe kombi e qyteterimi qe e ka kult mbi kultet jeten e gjate, zgjatjen e jetes, qe eshte tipari me i shquar dhe e bash- krye e drejta e njeriut te arrije deri ne kete shkalle!?
Nuk ka mbetur gazete as mjet viziv qe nuk boton e larton shprehjet e vetvrasesit Adrian Klosi :
“Të ikësh i qetë, me vetëdije e pa dhimbje duhet të jetë një bekim… ” “Është bekim të ikësh i qetë nga kjo botë…!””Keta nuk te lene as te vdesish” !
Kush jane keta qe nuk te lene as te vdesish!?
A kane emer e mbiemer!?
A kishte emer e mbiemer ai qe coi ne vetevrasje te birin e Faik Myrtajt te ekzekutuar para kryeministrise me 21 janar 2011!?
A kane emer e mbiemer ata qe cojne ne vetvrasje dhjetra te tjere qe nuk kane nje krodhe buke per femijet !? Qe jane te papune e pa asnje shprese ose rreze drite per te ardhmen!?
A thua aq poshte kemi rene sa nuk dime as te vrasim vetveten !?
Mire qe nuk po dime, as nuk po duam, as nuk po kemi guxim e burreri per te luftuar per nje jete me te mire, per nje jete qe ia vlen ta jetojme, por te pakten te mesojme si te vrasim veten .
” Te vetmit atentator qe ia kam friken” pat shkruar kryedespoti i njerezimit Adolf Hitler. ” eshte ai qe merr vendim per te me marre jeten bashke me te tijen, pra atenatorit vetvrases…Atij nuk mund ti shpetoje askush ”
Kushedi sa jete te pafajshme njerezore do te kishte shpetuar nje vevrases i tille!
Ajo qe dihet me siguri eshte se sot do te ishte hero i mbare njerezimit … Edhe i ne shqiptareve!
Nuk do te ishte keq qe para se ta ndermarrim nje hap te tille te lexonim edhe historin e Avni Rrustemit !? Jo vetem Avni Rrustemin por edhe Adem Jasharin !

 

Nga Alban Dega, Nju Jork

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu