Ahmeti dhe Gruevski pa kompromis për drejtoritë

0
824

SHKUP- Negociatat për formimin e Qeverisë midis VMRO-DPMNE dhe BDI janë bllokuar përkohësisht për shkak të mungesës së kompromisit për ndarjen e drejtorive. Sipas burimeve të afërta me palët negociatore, VMRO-DPMNE nuk dëshiron që t’i jape BDI-së njërën nga Drejtoritë e Ministrisë së Brendshme, saktesisht Drejtorinë e Sigurimit Publik por edhe Drejtorinë e të Ardhurave Publike ose Drejtorinë e Doganave.

VMRO-DPMNE kërkon që kuadrot shqiptare të jenë në poste më të favorshme në sektore dhe nivele tjera të MPB-së, por nuk dëshiron të lëshojë kryesimin e këtyre drejtorive.

Dy partitë pritet nesër të zhbllokojnë negociatat dhe të gjejnë ndonjë kompromis për të kompletuar marrëveshjen e koalicionit, që parimisht është arritur midis dy partive dhe po udhëhiqen negociatat midis grupeve negociatore partiake.

VMRO-DPMNE deri tani nuk pranon ofertën dhe kërkesën e hapur akoma nga BDI që të nënshkruhet Marrëveshje prioritare për zgjidhjen e kërkesave, një marrëveshje e stilit të asaj të “Majit të vitit 2007” të arritur mes BDI dhe VMRO, ku zotohej kryerja e disa detyrimeve nga ana e VMRO-DPMNE, e cila kishte në koalicion PDSH-në.

Marrëveshja e BDI-së përfshin mbylljen e rasteve të Hagës përmes interpretimit të Ligjit për amnisti nga ana e Parlamentit, zgjidhja e statusit të UÇK-së, fonde të barabarta zhvillimore dhe investime për zonat shqiptare si dhe projekte tjera.

Gjatë kësaj fundjave pritet të përfundojnë negociatat, ndërsa krerët e BDI-së dhe VMRO-DPMNE-së, Ali Ahmeti dhe Nikolla Gruevski pritet ti japin dritë jeshile ndonjë marrëveshje të mundshme që do të arrihet midis dyja palëve. (INA)

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu