Ambasadori Heldt i përgjigjet Pacollit

0
818

Në vazhdën e akuzave ndaj Qeverisë Kurti, deputeti Behgjet Pacolli ka replikuar edhe me ambasadorin e Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt.

Deputeti i AKR-së që planifikon të vijë në Kosovë nga Zvicra u ankua gjatë gjithë ditës së martë për paralajmërimin e Qeverisë se ai do të duhet t’i nënshtrohet masës së karantinimit siç bëhet me qytetarët që vijnë nga jashtë shteti.

Në një nga shumë postimet që ka bërë sot nëpër rrjete sociale, Pacolli kërkoi edhe reagim nga ndërkombëtarët.

“Dua të shoh se sa parimorë do të jenë Viola Von Cramon, Nataliya Apostolova e ambasadorët e Gjermanisë, Britanisë dhe të Amerikës në Kosovë në pengesat që Qeveria po bën ndaj atyre që nuk mendojnë njëjtë si Kurti në Parlament. Komuniteti ndërkombëtar nuk duhet të rrijë i heshtur ndaj veprimeve anti-kushtetuese të Kurtit”, kishte shkruar Pacolli në një nga postimet në Twitter.

Lidhur me këtë është përgjigjur ambasadori gjerman Christian Heldt.

“Kam frikën se nuk mund të ofroj këshillë praktike për këtë çështje. Nuk jam larguar nga Kosova që nga izolimi më 13 mars, e këtë s’e ka bërë askush nga stafi im diplomatik. Puna dhe shtëpia jonë është këtu. Edhe ata pak që ishin ngujuar në pushime në Gjermani, nuk kanë mundur të kthehen deri tash”, ka shkruar Heldt.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu