Antishqiptarizmi i Lubonjës!

0
866

Labi ka një shprehje, e cila thotë:

‘Rrëshqet guri nga mali,

Rrëshqet edhe truri nga Insani…

dhe në këtë rast; Të del Nami

Fatos Lubonja para ca kohësh në emisionin ”Opinion” patë thënë: S’ndjej asgjë për Himnin Kombëtar“.Nuk jam patriot, as nacionalist. Edhe kur dëgjoj Himnin, nuk ngrihem në këmbë dhe as që më bën përshtypje.

Lubonja është nga ata që thotë; më duket se jam shqiptarë, por të parët e mi vijnë nga një fshat që përveç shqiptarëve ka pasur edhe grekë e vllehë.

Nuk arrij të kuptoj përse shtypi i lejon terren e i reklamon këto sharlatan të ndyrë që veç plehrave që kanë në kokë, asgjë tjetër nuk mundet të nxjerrin nga goja . Përse nuk reagon shoqëria shqiptare kundër këtyre pseudo-ve. Kur do kuptoj ajo shoqëri se pa i treguar vërtet vendin këtyre pështymave të shoqërisë nuk mund të pastrohet kurrë .A ka dëshirë në atë vend për njerzillëk, civilizim, normalitet etj .

Në një emision Lubonja(shtetas italian) jepte mend edhe për mjekësinë, jepte këshilla etike për mjekët dhe nga fundi tha: “unë qaj hallin e njerëzve të shkretë se unë për vehte kam sigurim italian”…

Një njeri që ftohet në televizione publike për çdo temë (a thua se është Sartri) dhe fjalinë e nis me shprehjen e tij ORIGJINALE “unë nuk jam specialist i kësaj fushe por sipas mendimit tim…” nuk ia vlen të merret në konsideratë.

Himnin ky e trajton si ndonjë nga ato vjershat e dashurisë me dy strofa të adoleshencës në masturbim e sipër dhe jo si një simbol të kombit për të cilin shqiptarët kanë derdhur edhe gjak. Ne çohemi në këmbë pikërisht në respekt të gjakut të derdhur e që na bashkon në të mirë e në të keq !

Po kur flet dhe shkruan SHQIP çfarë ndjen zoti Lubonja? I vjen për të dhjerë?

Mua më vjen kur dëgjoj zotërinë…

Merret me mend çfarë qumësht nënë ka pirë.

Merret me mend çfarë fjalë “patriotike” i ka balbëzuar babai(Todi Lubonja).

Nuk më çudit Lubonja me atë vogëlsinë shpirtërore të tijë. Pastaj qeni leh atje tek ha. Dhe TV Klani është stan ideal për fundërrina.

Ky njeri(Fatos Lubonja) është shumë i çuditshëm. Ky njeri nuk e di kë përfaqëson, apo është i paguar të bëjë kamuflime të tilla. Thotë:nuk e dua Bashkimin Kombëtar, por është për Bashkim me të gjithë të tjerët, sllavoaqedonasit, serbët, grekët dhe malazezët. Ky është kundër të gjithëve që nga të parët e pavarësisë e deri tek këta të fundit që kemi sot, si në pozitë apo opozitë. Ky njeri ka luajtur nga truri. Pse ftohet në emisione të tilla Kombëtare një njeri që publikisht pranon që është antikombëtar, përderisa nuk i bën fare përshtypje Hymni Kombëtarë. Njeri që nuk do askë, i dashuruar në vetevete më duket.

Ç’mund të presësh nga një njeri që Pjetër Budin e bënte sllavomaqedonas dhe se emri i tij i vërtetë qe ”Petar Budi” apo se ilirët erdhën në të njëjtën kohë me sllavët?.

Ç’mund të presësh nga një njeri që Skendërbeun e bën kriminel?.

Gjithëfarë ndyrësirash mund të rrjedhin nga gjiriza të këtij tipi: janë vazhdim i rrjedhjes së ndyrësirave të gropës së zezë sllavo-komuniste. Filizat e dala nga fara komuniste nuk mund të jenë kurrsesi nacionaliste (një cilësi mjaft e lartë e fisnike që nuk mund të meritohet nga internacionalistët komunistë dhe pasardhësit e dedikuar të tyre).

Fatos Todi Lubonja (asnjëherë i persekutuar apo disident, por nga regjimi diktatorial i Enver Hoxhës është burgosur si spiun i KGB-së- i ish Bashkimit Sovjetik) ai kurdoherë e ka treguar me qëndrimet dhe analizat e tij, se nacionalist nuk ka qenë, nuk është dhe as që do të jetë ndonjëherë.

Ky është një i krisur, i çmendur, një pseudointelektual progrek, apo grek, një serbofil i djallëzuar i cili nuk përngjanë në asnjë tjetër, pos në surratin e një të krisuri që është tragjedi se i njëjti flet gjuhën shqipe… Krijesa të tilla pa kurrfarë fytyre, nuk meritojnë të jenë pjesë e kombit…

Kombit tonë shumë fisnik nuk i duhen kurrsesi antinacionalistët e tipit Fatos Lubonja, ata duhen flakur në “koshin”e harresës.

Sa për median e cilitdo krahu politik: Të jetë e kujdesshme që t’i shërbejë së pari Shqipërisë, Kombit tonë fisnik.

Shkruan: Faik Krasniqi

(Autori është redaktor në gazetën e përditshme ”Lajm”)

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu