Arrestohet aktivisti i VV-së, Nol Nushi

0
1010

Policia e Kosovës ka arrestuar koordinatorin e Sekretariateve dhe anëtarin e Këshillit të Përgjithshëm të Lëvizjes Vetëvendosje, Nol Nushi.

Lajmin e ka konfirmuar Lëvizja Vetëvendosje përmes një njoftimi për media.

Sipas “Vetëvendosjes”, Nushi është arrestuar pa asnjë sqarim.

Po ashtu, kjo Lëvizje ka kërkuar që të ndalen menjëherë përndjekjet ndaj aktivistëve të tyre.

Njoftimi i plotë i Lëvizjes Vetëvendosje:

Në kohën kur Serbia ka rritur provokimet ndaj Republikës së Kosovës, duke kërcënuar edhe me luftë, pushteti kriminal përndjek dhe arreston aktivistët e Lëvizjes VETËVENDOSJE!.

Ky pushtet i cili tashmë është dorëzuar para Serbisë, sonte në orët e mbrëmjes, ka arrestuar Koordinatorin e Sekretariateve dhe anëtarin e Këshillit të Përgjithshëm të Lëvizjes VETËVENDOSJE!, Nol Nushi.

Ai është ndaluar nga Policia dhe është arrestuar pa asnjë sqarim.

Ky veprim i pushtetit tregon se klani “Pronto” po synon që në Kosovë të instalojë regjim autoritar.

Veprimet e tilla janë të papranueshme, prandaj kërkojmë lirim të mënjehershëm të aktivistit Nushi.

Po ashtu, kërkojmë që të ndalen menjëherë përndjekjet ndaj aktivistëve tanë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu