Atifeti e zgjidh problemin e migrimit: Jam me juve, Kosova nuk ka njerëz me humb!

1
689

Atifeti

Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga sot ka qëndruar në Vushtrri, prej nga e ka filluar fushatën sensibilizuese për të ndaluar migrimin ilegal.

Jahjaga është pritur në takim nga kryetari i komunës së Vushtrrisë, Bajram Mulaku, me të cilën bashkëbiseduan për çështjen e migrimit ilegal, nga i cili komuna e Vushtrrisë konsiderohet që është njëra ndër komunat që më së shumti është prekura, raporton Veriu.info.

Pas takimi me kryetarin Mulaku, Presidentja Jahjaga mbajti dha një deklarim për media para komunës dhe njëkohësisht bashkëbisedoj me disa qytetarë të cilët ishin shumë të mllefosur me gjendjen në Kosovës, me ç’rast kërkuan vendeve pune dhe perspektivë për ta, si kusht për mos ta lëshuar vendin.

Me këtë rast presidentja kërkoj nga qytetarët e Vushtrrisë, që të bisedojnë me familjet e tyre dhe shoqërinë e tyre dhe të kërkojnë që qytetarët të qëndrojnë, sepse tha që Kosova nuk është ajo e para 15 viteve e as para 7 viteve.

“Javën e ardhshme i bëjmë 7 vjet që jemi bërë shtet i pavarur. Unë jam me juve, Të gjitha këto brenga dhe shqetësime, janë edhe shqetësimet e mia. Ju nuk duhet me ik, por duhet me qëndru së bashku me neve, sepse më së lehti është që të ikim dhe t’ia kthejmë shpinën Kosovës. Ma vështirë është me qëndru këtu, por së bashku duhet të gjejmë zgjidhje”, deklaroj Jahjaga, duke thënë që ka ardhur të bisedoj personalisht me sa ma shumë qytetarë, sepse tha që Kosovë nuk ka qytetarë të humb, transmeton Veriu.info.

Ndërkaq, kryetari i komunës së Vushtrrisë, Bajram Mulaku, tha që dëshpërimi është edhe më i madh nëse tani BE i kthen ata që ka migruar. “E kemi një gjendje tepër brengosëse në komunën tonë, sikurse në të gjithë Kosovë, sepse kemi një fluks shumë të madh të migrimit në Perëndim dhe kjo është brengosëse. Megjithatë, ju ftoj të gjithëve që të qëndroni, sepse në rrethana shumë më të vështira kemi qëndruar në Kosovë edhe atëherë kur na kanë larguar me dhunë”, tha Mulaku.

Ndryshe, deri të martën shkollat e komunës së Vushtrrisë i kanë braktisur 406 nxënës, të cilët kanë migruar në vendet e Perëndimit.

1 Koment

 1. POPULLI YNË PO E PAGUAN HARAÇIN E BESIMEVE DHE TË LËSHIMEVE NDAJ KËSAJ KLASE POLITIKE, TË DOBËT DHE TEJET ANEMIKE!…

  -Si e kanë mbjellë,-po e “korrin drithin”…,
  Votat ua vodhën, -edhe ua blenë, tash po i vjellin!
  Kur dje iu thoshim dhe shkruanim, mos i votoni pushtetarët e sotëm,
  Votojeni VV, shkretanë e shkretane qeshnin me ironi…,
  Sot, bota po qeshë me këta fatzi e këto fatzeza!…

  NDËRKOMBËTARËT, BASHKË ME VASALËT E TYRE SHQIPFOLËS,
  IMPERIALISTËT,-NA LANË PA EKONOMI,
  PA FABRTIKA, PA KOMBINATE, PA MNIERA,
  PA INDUSTRI TË LEHTË E TË RËNDË, DHE PA BUJQËSI ,
  -NË KOSOVË NA LANË EDHE PA FLAMUR KUQEZI,
  -PRA,-NA LANË PA BUKË E PA UJË, PA IDENTITET,
  -NA LANË, NË ERRËSI ME QIRINJ,-PA ELEKKTRIK, PA DRITA!
  -NA LANË, PA SHTET ME SOVRANITET,
  -NA LANË PA USHTRI E ARMATIME, NGA TOKA, AJRI DHE DETI!
  -TASH, PO DUAN ME NA BËRË ” MISH PËR TOPA”,
  -DUKE I MBROJTUR ZONAT E TYRE TË INFLUENCAVE;
  -PO DOJKAN, “ME LUFTUAR PËR NE”,
  PO DOJKAN “ME NA SHPËTUAR”,-E HAJT!!!…
  POSHTË PLANET REVIZIONISTO-IMPERILIALISTE!
  RROFTË LIRIA E POPUJVE!
  1. Shkurt. 20115 POPULLI SHQIPTAR NË KOSOVË S´KA FAJ PSE PO EMIGRON!
  -E TMERRSHME, SHUMË E TMERRSHME KJO LOJË TRAGJIKOMIKE
  ME NJË POPULL LIRIDASHËS SI YNI !
  -FAJTORËT PËR KRIJIMIN E KËSAJ GJENDJEJE JANË NË RADHË TË PARË POLITIKAT E GABUARA TË BRENDSHME DHE TË JASHTME EKONOMIKE,
  -TË CILAT NË EMËR TË PRIVATIZIMIT DHE TË HAPJES ME BOTËN “DEMOKRATIKE”, U TURRËN SI TË DEHURIT VANDALISTË,-DREJT NDËRMARRJEVE EKONOMIKE, NË VEÇANTI, ME NXITJEN E QARQEVE, “MIKE” EUROPIANE,
  -PA MENDUAR GJATË, PRA NË STRATEGJINË AFATGJATE, PËR TË ARDHMEN E KOMBIT SHQIPTAR NË KOSOVË,
  -PRA, SE ÇFARË MUND TË NGJAJË MË VONË,
  -NË FUTJEN NË SISTEM TË KALBUR FEUDAL- KAPITALIST,
  – I MBYLLËN SHUMË FABRIKA, KOMBINATE, UZINA,
  TOKAT I LANË NË DJERRINA; ASHTU E SOLLËN VARFËRINË, DUKE MBYLKLUR SHUMË VENDE PUNE!
  -E, SI TË JETOJË I ZIU POPULL, ASHTU I LËNË PA PLANG NË VATRAT E TIJ SHEKULLORE ,
  I MBETUR PAPUNË,
  -PA UJË,
  PA BUKË,
  PA DRITA ELEKTRIKE,
  -PA SHËNDETËSI NORMALE,
  PA MBROJTJE SHQIPTARE,- E, KU KA NË BOTË SHTET PA USHTRI?!!!
  -POPULLI S´KA FAJ!
  KANË FAJ POLITIKANË DHE POLITIKANE NË PUSHTET DHE SERVILËT E TYRE
  TË REPUBLIKËS PA SOVRANTET,
  PA IDENTITET!
  PËR TË GJITHA KËTO POPULI YNË,
  SOT O NESËR DUHET ME DOEMOS TË KËRKOJË PËRGJEGJËSI,
  -JO PREJ DREJTUESVE TË TIJ,.-POR PREJ SUNDUESVE TË TIJ, TË PAMËSHIRË!…
  6 Shkurt. 2015.

  -E PËRSËRIS! -POPULLI S´KA FAJ!

  Nuk janë fajtorë ata që po ikin, por fajtorë janë de fakto,- ata dhe ato që po nxjerrin ligje boshe, ndaj popullit tonë të shumëvuajtur, për të penguar ikejn!!! Nuk ndalohet uragani popull, nëse atij i vie shpirti tek hunda; mbase mos të kuijtojnë sunduesve të këtij populli që e prenë në besë -se, gjithçka edhe këtyre do t´u shkojë së mbari,-pakufishëm, ashtu siç po duan, -krejt vaj e sheqer.
  -Nëse këtij populli nuk i kthehet pasuria e grabitur prej kësaj borgjezie reaksionare të brendshme dhe të jashtme; jam i bindur që patjetër, sot apo nesër,-kjo borgjezi e pashpirtë mund të ballafaqohet edhe me rezistencën popullore, jo kështu padinjtetshëm, -vetëm me ikjen e tij; ndërsa politikanë e politikane të pispillosur/a, -të zgërdhihen prapa peredeve dhe të kënaqen me pasuritë e tyre milionëshe të paligjshme ! Këtyre, të pangopurve e të pangopurave, populli, duhet t´u ngrejë gjyqet, ashtu me drejtësi të Republikës, duhet t´u kërkojë përgjegjësi një për një; -për të gjitha këto vjedhje , mashtrime, uzurpime të tokave, të maleve dhe të pasurive të tjera…;-e, mbi të gjitha për këto matretime, keqpërdorime gjatë pushtetit të tyre anarkistë që i kanë bërë dhe po i bëjnë!
  -Gjthçka e ka një kuf! Besoj dhe shpresoj, që durimit 15 vjeçar i ka ardhur fundi;
  dy alternativa shtrohen para nesh si popull:
  1. O, të rezistojmë me të gjitha format e mundshme…, të rezistencës së revoltave të mosdëgjimit qytetar ndaj sundueseve; – jo vetëm siç rezistuam për çlirim nga okupatorët e krajlive të huaja, por edhe përballë mbretërve të pashpallur e dinakë…
  2. O, të ikim kështu nëpër botë, pandalshëm kah sytë këmbët, duke e lënë si mos më keq Atmëmëdheun tonë në mëshirën e bejlerëve dhe agallarëve të sotëm që aspak nuk dallojnë nga grykësia, nga feudalistët mesjetarë, këta z, e znj, me ide djathtiste, pro-fashistë e pro-kapitalsite, gjatë tërë historisë sonë kombëtare, popullit ia kanë pirë dhe po ia pijnë djersën dhe gjakun me pambuk!..
  6 Shkurt. 2015

  – KUR I KRITIKONIM DHE PO I KRITIKOJMË,- NE VEPRIMTARËT DHE VEPRIMTARET E VV-s, ZNJ E Z, “DEMONKRATË DHE DEMONKRATE TË PDK-së , LDK-së, E TË TJERA PARTIZA SIMOTRA TË TYRE:-PA HEZITUAR NA QUANIN “KOMUNISTË ENVERIANË DHE KOMUNISTE ENVERIANE; -VALLË, MOS QENKA EDHE KONGRESMENI AMERIKAN, Z, DIO GUARDI, KOMUNIST ENVERIAN”?!
  Z, Dio Guardi!
  Liderucët dhe liderucet në pushtet, në kudo në Shqipërinë Natyrale; as kanë marrë vesh, as edhe tani nuk marrin dot,-nga kritikat!…
  -Këta besëprerë të popullit dhe të miqve të sinqertë të tij, janë të lidhur me njëmijë e një fije, me reaksionin më të zi në Europë dhe në botë;-këta derëzinj, e bebëzinj, këto derëzeza e nënëzeza,duhet që me forma të rezistencës qytetare shqiptare dhe njerëzore, të shporren sa më parë, nga sundimi i tyre i pamëshirë ndaj Shqipërisë dhe kombit shqiptar!
  6 Shkurt. 2015
  http://www.epokaere.com/index.aspx…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu