Berisha bëhet me grekët për objektin në Dhërmi

0
923

saliberisha1

Sali Berisha e ka cilësuar ndërhyrjen e INUV-it të bashkisë Himarë për të pezulluar punimet në një objekt që sipas saj është kulturor, si “Shkatërrimin e Kishes se Shën Athanasit ne Dhërmi”, gjë që sipas tij është “një krim i shëmtuar shtetëror, remineshence e genocidit kulturor të diktatures hoxhiste”.

Berisha vijoi më tej duke theksuar se po “rikthehen nga Edi Rama kohërat më të zeza te diktatures, ato të shkatërrimit të institucioneve të kultit. Kështu, në kundërshtim flagrant me Kushtetuten dhe ligjin për ndarjen e fesë nga shteti dhe paprekshmërinë e institucioneve te kultit, autoritet lokale dhe Policia e Shtetit u vërsulen me fadroma dhe rruspa për të shkatërruar barbarisht dhe mbi baza korruptive kishen e Shën Athanasit”.

Të njëjtin qëndrim mbajti pak para tij partia greke PBDNJ.

Edhe pse Jorgo Goro, kryetari i bashkisë Himarë dhe këshilltari i Ramës Artan Shkreli, pretendojnë se po ndërhyet pa leje në një objekt kulturor, që i përket varrit të një katoliku italiani që ka dhënë mësim në gjuhën shqipe, 100 vjet përpara se një gjë e tillë të ishte e lejueshme, sipas Berishës ndërhyrja e strukturave lokale përbëjnë një “akt të shemtuar, rikthim i koherave me te zeza te viteve 67 te diktatures komuniste, vite ne te cilat Enver Hoxha, Ramiz Alia, por edhe i ati i Edi Rames, Kristaq Rama, organizuan shkaterrimin e mijera kishave, xhamive dhe teqeve në mbarë vendin. Mijera ikona, libra të shenjtë, objekte të çmuara te institucioneve te kultit u plaçkiten dhe u zhduken nga bandat e regjimit hoxhist”, shkruan, Mapo.al.

Berisha më pas u mbështet te aleanca e tij me Fatos Nanon, kur përmendi: “Po rikujtoj ketu deklaraten publike te ish kryeministrit Fatos Nano qe akuzoi publikisht Edi Ramen se gjate qendrimit ne Paris ai ka shitur ikona te vjedhura. Në të vërtetë, Kisha Autoqefale Shqiptare njofton sot se shkatërruesit e kishës në fillim e zhveshen kishen nga ikonat. Duke dënuar këtë akt të shëmtuar si një krim shteteror, i bëj thirrje Prokurorisë së Shtetit të nisë urgjent hetimet dhe të vendosë para ligjit ideatorët, urdhërdhënësit dhe autoret e këtij akti barbar!”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu