Brukseli inspekton Kosovën lidhur me Gjyaktën Speciale

0
785

Gjykata Amerikane

Gjatë kësaj jave në vendin tonë pritet të vije një delegacion nga Brukseli për të parë se deri ku ka arritur hartimi i ligjit për themelimin e Gjykatës Speciale.

Klan Kosova raporton se këtij delegacioni, pala kosovare do t’ia parashtroj disa kërkesa.

Kërkesa e parë ka të bëjë me mospërfshirjen e raportit të Dick Martyt si provë në gjykimet e mundshme, si dhe përfshirjen e gjyqtarëve dhe prokurorëve kosovarë në këtë Gjykatë.

Gjykata Speciale implikon edhe ndryshimet kushtetuese, derisa besohet se do të votohet në fund të këtij muaji në Kuvendin e Kosovës. /Indeksonline/

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu