Çfarë po ndodhë me të burgosurit e Grupit të Kumanovës ?!

0
916

Kumanova

Të burgosurit e grupit të Kumanovës nuk janë në gjendje të mirë shëndetësore. Ata vazhdimisht po përballen me probleme shëndetësore
 

Siç mësohet nga pala mbrojtëse, ata nuk kanë kushte dhe trajtim të mirë në burgjet e Prilepit dhe Manastirit, ndërsa vazhdimisht janë në survejim të plotë.

Kohë më parë një pjesë e tyre janë ankuar se problemet e tyre shëndetësore po shkaktohen gjatë transportimit të tyre nga njësitet speciale nga burgjet në gjykatën e Shkupit.

Avokatët mbrojtës kanë alarmuar për maltretimin e tyre dhe problemet e tyre shëndetësore. Avokati i Popullit ka evidentuar rastet dhe se ka paralajmëruar raport të veçantë mbi gjendjen e tyre.

Qeverit e Kosovës dhe ajo e Shqiperis, ne asnje rast nuk kan ndermarre qe Qytetaret e tyre te kene trajtim te duhur simbas te derjtave nderkombtare dhe te garantuara me konventen e Gjeneves per te Burgosurit dhe roberit e luftes por jane lene ne meshiren e fatit dhe avokatve apo dhe Familjave te tyre qe skan asnje forc te veproin ndai shtetit sllavomaqedon.

i Arrestuari ne Kumanove

kumanove5

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu