Citynews: 10 arsye pse shqiptarët duhet të shkojnë me Gruevskin

0
956

Citynews sjell 10 arsye se pse shqiptarët e Maqedonisë duhet të shkojnë me Gruevskin.

Arsyet e mëposhtme janë marrë duke pasur parasysh situatën Trump – Soros apo Erdogan – Gylen, zhvillimet politike SHBA – Rusi dhe ato në rajon, mes Serbisë dhe Kosovës.

Më poshtë, arsyet pse shqiptarët duhet të bashkohen me Gruevskin

  1. Duke pare qe lufta Trump – Soros eshte globale dhe eshte e ngjashme me luften Erdogan – Gylen shqiptaret ne kete moment nuk mund te dalin kundër administrates se re amerikane sespe republikanet kontrollojne te gjitha pushtetet ne USA kongres Senat Qeveri, dhe Zaev eshte qartesisht SOROS.
  2. SHBA dhe Rusia po pergatiten per nje marreveshje per Krimene Ballkanin dhe Sirine, shqiptaret nuk mund te dalin kunder Trump dhe USA duke i dhuruar Serbeve dhe Ruseve aleancen me SHBA per te mbrojtur SOROS-in dhe Zaev-in.
  3. Serbia ka ne plan destabilizimin e Kosoves dhe te Bosnjes per ti ndare keto te dyja dhe do ti duhej edhe nje Maqedoni e destabilizuar dhe jashte NATO, keshtu qe shqiptareve i duhet stabiliteti qe ne kete moment mund tja japin vetem 2 fituesit e zgjedhjeve VMRO dhe BDI.
  4. Serbia sulmon Gruevskin nepermjet Ivica Dacic se do Zaevin ne pushtet per arsye se LSDM dhe Serbia kane qene gjithnje aleate strategjike.
  5. ZAEV nuk eshte shprehur pro per asnje pike te marreveshjes ndershqiptare, pavaresisht se ka marre 70 mije vota shqiptaresh.
  6. ZAEV me blerjen e 70 mije vota shqipatresh ka hapur siparim asimilimit politik te shqiptareve njesoj si ne ish Jugosllavi duke marre 70 mije vota qe bejne 8 deputete dhe duke futur vetem 2 prej tyre ne listat e deputeteve. Rrezikohet te perseritet Mali i Zi dhe Presheva ku partite shqiptare jane ne zhdukje.
  7. Shqiptareve te Maqedonise i intereson anetaresimi ne NATO si faktor strategjik ne mbeshtetjen e tyre dhe sot vetem VMRO mund te gjeje nje marreveshje me Greqine me ndermjetesimin e administretes se re Amerikane me te cilen Gruevski eshte i lidhur ngushte me zevendespresidentin Pency.
  8. Gruevski eshte vene ne krye te nje lufte rajonale anti – Soros ne kordinim me adimistraten e re Amerikane dhe nje lufte me Gruevskin do e forconte shume ate dhe do izolonte te gjithe shqiptaret e rajonit.
  9. Ballkani, Ukraina dhe Lindja e Mesme jane prioritetet e para te administrates se re Amerikane ne vitin e pare doishte e pafalshme nga gjithe shqiptaret ne rajon edhe per ata ne Maqedoni nëse do rreshtoheshin ne krahun e gabuar.
  10. Ne luften e Kosoves VMRO ishte ne krahun e shqiptareve dhe te NATO-s, ka njohur pavaresine e Kosoves dhe mbeshtetur anetaresimin e saj ne te gkitha iniciativat nderkombetare dhe doishte e pafalshme te humbej nje aleat strategjik ne rajon dhe ti dhurohej Serbise.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu