Demant kunder ,,komentit,, të nje spiuni të fshehur

0
1314

Cegrani

Fillimisht nuk doja te pergjigjem me demant kunder ,,komentit,, te  nje spiuni te fshehur ,e qe ,mjerisht ne faqet e ZiK paraqitet me nofken ,,Kushtrim Janina,, .Por per hire te se vertetes dhe lexuesit vendosa hapur t i paraqitem me kete demant mashes se ndryshkur shumevjecare te UDB-se dhe pjestarit te fallanges tradhetare, te cilin me vite e vite e njoh me emer dhe mbiemer.Mjerani ,,Kushtrim Janina,, me vjen keq qe perdor fjalen KUSHTRIM dhe JANINE ,e qe ne shqipen tone kane nje domethenie te madhe/, e pas se ciles qendron nje spiun tradhetar i  shqiptareve,duke u treguar si  nje ,,patriot,, dhe ne mbrojtje merr edhe Skenderbeun e ben krahasime me veten, si ish oficer i Sherbimeve te fshehta jugosllave, i cili  kinse, u paska dhene  ish SFRJ dhe UDBse qe pera 35 vitesh ,,nje goditje vdekjeprurese,, !?!

HAJR, INSHALLA ! – them une.

Por, ne fakt, per cfare eshte fjala :  Bindja ime eshte se nuk eshte fare lehte qe shqiptari te ndermerr nje hap dhe guxim te ketille,sic veproj une, e te shkruan artikuj, analiza dhe liber me teme per te bemat tinezare, per metodat dhe kurthet, per rrjetet agjenturore dhe te spiunazhit, te grindjeve dhe percarrjeve me te cilat veprimtari eshte marre UDB-ja dhe KOS-i Jugosllav, ose t ua heq maskat spiuneve dhe mashave te ndryshkura, informatoreve dhe kodosheve  shqipfoles te cilet i kane sherbyer ne njeren ose tjetren menyre, te shkruaj hapur per emra dhe mbiemra, per kode e nofka, per peseodonime personash te caktuar te cilet kane qene te involvuar ose kane bashkepunuar me UDB-ne kunder popullit dhe kombit shqiptare/. ..UDB-ja ka qene nje makineri e fuqishme ,sidomos ne betejen  e fshehte antishqiptare,duke vepruar gjate viteve te rrenuara me metoda dhe mjete speciale, me spiuna e agjent te perfeksionuar,bile edhe te tipit te Abdullah Prapashtices, e qe nder vite e dekada kane vepruar dhe kane mbetur te kamufluar. Te tille, me siguri qe ka edhe sot.Por UDB-ja funksionon ne stilin mafioz te nentokes, dhe akoma  ben ,,birllek,, me individe dhe grupe shqipefoles, sic  eshte mjerani dhe fatpreri  A.P. alias ,,Kushtrim Janina,, per rolin e involvuar ne rrjetin e spiunazhit jugosllav dhe per mekatet  e te cilit me gjeresisht do te shkruaj ne librin e dyte timin me titull ,,UDB-ja DHE SHQIPTARET,,.

Ne komentin me titull ,,Si po reaktivizohet UDB-a? ,,Teoria,, primitive slave e…,, – botuar ne Zërin e Kosovës kunder artikullit tim ,,OPERACIONET E KODUARA,,! Cfare ironie , apo ndoshta eshte prekur i shkreti nese e kam deshifruar ose permend emrin e tij si kodosh, dhe reagon ne kete menyre duke u justifikuar para lexuesit, e hedh gurrin dhe fsheh doren, apo edhe i teri fshihet pas gardhi,duke folur per ,,teori primitive,, ose ajo qe une shkruaj qenka ,,slave,, apo e ,,perkthyer,, nga maqedonishtja etj etj. Jo, jo, ore orangutan qe edhe hardhuca te duket krokodil,shkrimet e mia nuk jane te perkthyera /gjema ty nje tekst te ketille/ madje mund ta marre me mend se ty qenke ,,specialist,, per gjuhen maqedonase dhe per ,,teorite e konspiracionit,, sic paske NJOHURI te kesaj natyre, tamam si te ishe nje agjent i vertete , e qe nuk ke ndermend ta ndryshosh sojin,ose me vite e dekada rin i veshur ne lekur qengji…,,Teoria,, ime te duket e thjeshte, primitive, por nuk eshte sllave, sic pohon ty,e kuptoj …ate  qe eshte SLLAVE e vertete si teori dhe konspiracion udbashiane, e ditke mire se eshte nje fenomen mjaft i nderlikur dhe jo e thjesht/.Por, me kot thua se shqiptaret jane te pashkolluar, dhe nuk i kuptojne gjerat si ty.Po,ama genjehesh shume edhe me veten ose don vehtes t i bejshe laved te kota , se sot shqiptari te lexon ne gishta si te ishe ABETARE.Nuk di pse merr ne ,,mbrojtje,, Kadarene, pas tij ve edhe emrin tend prej spiuni Abdullah Prapashtica dhe ca te tjere, qenkeni ,,personalitete dhe patriote,,!?  Ti mendon se nuk dine shqiptaret kush je ty ,kush ka qene Selim Seferaj,apo Zejnel Zejneli e Osman Gashi etj.Nuk di pse nuk thekson emra si ai i Agim Zatriqit, Kapllan Resulbegoviqit alias ,,Akademik Buriqi,, ose te klanit te Fahredin Gunges e Rizah Alajt, Enver Gashit e Jusuf Buxhovit,te Selim Broshes apo Bashkim Hisarit, te Rrustem Gjates apo Sejfedin Sulejmanit, te Muhamer Vishkos apo Shaban Shehut etj etj. Per te mos u zgjatur shume, komenti yt eshte vetem nje shkaravine qe mundohesh, duke u fshehur pas gardhi, te justifikosh vehten…Une shkruaj haptas ,o  mjeran, dhe jam betuar se do te zbardh te gjitha menxyrat e kodosheve dhe te UDB-se qe ne qeline e vdekjes, qe nga 1981,kur me akuza te rreme dhe proces  te montuar per dic  te pa bere, me kane nxjerr para tytave dhe kordonit per kushkatim.Kjo vlene edhe per ty,sepse i njihke mire metodat udbashiane te spiunazhit.Tamam e ke kur thua se UDBJA /duke perdorur metodat komprometuese –NC/ duke perdorur intriga se ,,Ai bashkepunon me UDB-ne,, por jo per ate kodoshin e vertete,sepse ai konspirativi i duhej gjithnje, sic ke qene ty, i fshehte,  i kamufluar, e per te te mbajtur ty nen hije, ka perdorur shqiptarin si viktime.Kete e ditke fort mire, por pse nuk do te japish sqarime konkrete dhe me fakte , e ri fshehur si ndonje shtrige nate.

Ne ,,komentin,, tend thua per ,,fakte,, akuza,kinse UDB-ja nuk ka bere gje! Po si nuk ke turp fare , a pak te duken te bemat si te zite e ullirit te kohes para dhe pas Rankoviqit.Nuk te duket gje ty as masakra e Tivarit dhe Dubrovnikut,as kerdite e bera ne Kosove e gjetiu me shqiptaret, as ajo e Monopolit te Tetoves.Per ty nuk qenkan gje as Goli Otoku, as elaboratet per shfarosjen e shqiptareve te Ivo Andriqit e Qosiqave te tjere.Cfare  faktesh kerkon prej meje o injorant dhe soj jevgu… E permend Cegranin tim, si nuk ke turp.Cegrani sot ka mbi 2000 shtepi, plote ka te viktimizuar nga UDB-ja dhe shumices edhe sot nuk u dihen as varret…Kur Millosheviqi yt deboi me dhune gjithe shqiptaret nga troet e veta shekullore ne Kosove,beri dhe masakra,Cegrani u doli ne krah vellezerve kosovare, i mbajti 65ooo refugjat ne kampin ,,Rudina,, dhe mbi 18.000 ishin vendosur neper shtepia, me te ngrena e te pira, me te veshura e te lara…E ty fytyre qeni, paske arritur te marrish ne goje Cegranin. Ne Cegran nuk ka gabela si ty. Gabelet jane soj yt prej djalli…Te rralle jane shqipfoles sic je ty, te merresh me intriga per te shpetuar apo fshehur veten.Po per cfare ,,xhelozie,, e ke fjalen, kinse dikush paska per Kadarene.Mos u brengos, se nuk ka forc qe mund ta ndalon rroten e madhe te histories.Me kot merr ne goje dhe i ve rreth emrit tend si Fasli Veliun apo ndonje tjeter, apo qellimin e ke te paster udbashian per intriga  dhe percarrje.. Apo,mos valle,te ketilla  i  ke instruksionet dhe misioni yt i  fshehte antishqiptar..? O.K. por mos harro ,se ka kohe qe te ka ikur trreni. Satanet si ty, do t  ju mallkojne edhe femejet e femijve tane qe vijne, sepse merreni me intriga e spiunime,ndoshta keni bere edhe krime te tjera te pazbuluara ende…Jeni te mjere dhe sot e sot beni ,,jete urrithi,, te maskuar.SHQIPTARI I VERTET E KA BALLE PER BALLE PER TE VERTETEN E SHEJTE HYJNORE  DHE KAUZEN KOMBETARE NE ALTARIN E SHYPNISE DHE SHQIPTARISE…

Shkruan: Nafi Çegrani

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu