Deputetja e BDI-së kërkon dorëheqjen e Qeverisë

0
910

Ermira

Deputetja nga radhët e Bashkimit Demokratik për Integrim, Ermira Mehmeti, me anë të një postimi në Facebook e ka quajtur jodemokratike qeverisjen e bashkë-udhëhequr nga partia e saj.

Ajo ka thënë se ndihet e zhgënjyer pasi që Qeveria nuk ka realizuar ato për të cilat ka votuar ajo si deputete.

Më poshtë po u sjellim postimin e saj të plotë:

Unë kam votuar për këtë Qeveri sepse kam besuar se:

– do të anëtarësohemi ne NATO;

– do të nisim negociatat për UE;

– do të realizojmë premtimet për barazi të plotë;

– do të rikthejmë vlerat e demokracisë;

– do të rivendosim sigurinë;

Por, gjatë gjithë kësaj kohe, Qeveria:

– e izoloi vendin nga partnerët ndërkombëtarë;
– e rrënoi imazhin pozitiv të vendit;

– nuk tregoi asnjë respekt për parimet e bashkëqeverisjes etnike;

– pa ndalur e luftoi realizimin e Marrëveshjes së Ohrit;

– vendosi autoritarizmin në vend të demokracisë;

– refuzoi dialogun;

– rrënoi bashkëjetesën;

– prishi kohezionin e brendshëm;

Mjaft ishte. As qytetaret dhe as komuniteti ndërkombëtar nuk mbështet qeverisjen jodemokratike. Është koha për dorëheqje.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu