“Drejt realitetit”: Hekurudha e parë moderne në Shqipëri

0
1163

Ka hyrë në fazën finale gara për projektin e ndërtimit të linjës ???? hekurudhore ????Durrës-Tiranë me degëzim në ????Aeroportin Ndërkombëtar “Nënë Tereza”.

Qeveria Rama njofton se më datë 21 shtator presim ofertat financiare, për të përzgjedhur fituesin dhe për të nisur sa më shpejt puna e ndërtimit.
Çdo hap është çertifikuar nga ekspertët e BERZH, për krijimin e një rrjeti modern hekurudhor për Shqipëprinë që duam. Kostoja totale e projektit llogaritet në 90.5 milionë euro, ku do të punësohen 1300-2000 punëtorë.
Fillimi i punimeve për hekurudhën Tiranë-Rinas-Durrës, është projekti i parë dhe shumë i rëndësishëm për transportin në 30 vitet e fundit në Shqipëri.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu