E përditshmja gjermane: SHBA-ja po pengon misionet humanitare në Siri

0
925

1

E përditshmja gjermane “Telepolis” ka shkruar se SHBA-ja e ka urdhëruar Bullgarinë që ta refuzojë kërkesën e Rusisë për përdorim të hapësirës ajrore, në mënyrë që të dërgojë avionë humanitar për kontrollim të më të rreptë të situatës në vatrat e luftës në Siri.
Sipas të përditshmes gjermane, e ardhmja e konflitit në Siri varet nga Moska dhe Ëashingtoni, transmeton Indeksonline.
Kjo përgjigje e Bullgarisë ka zemëruar Rusinë, e cila është treguar e vendosur që t’i ndalojë kërcënimet e islamistëve terroristë afër kufjive të vet.
Për Rusinë dhe Evropën, ekziston nëj rrezik se militantët e Shtetit Islamik mund të arrijnë në këto vende me valën e madhe të refugjatëve. Dhe për më shumë, numri i sulmeve terroriste mund të rritet në regjionet e banuara nga myslimanët në Rusi, ka shkruar Telepoli

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu