Edhe ata pak lumenj që i ka Kosova po i fut në gypa të betonit për hidrocentrale

0
286
Edhe ata pak lumenj që i ka Kosova po i fut në gypa të betonit për hidrocentrale

Kosova ka shumë pak kapacitete ujore, por po ndërton dhjetëra hidrocentrale. Banorët që jetojnë buzë rrjedhës së lumenjve, shprehen të dëshpëruar për faktin se po u shkatërrohen lumenjtë para syve.

Punime intensive janë duke u kryer në hidrocentralet e Shtërpcës, ku pati kundërshtim disavjeçar për shkak të dëmeve që po i shkaktohen natyrës. Derisa shoqëria civile po kërkon ndaljen e punimeve, në Ministrinë e Ekonomisë dhe Ambientit, thonë se punimet do të vazhdojnë pasi gjithçka është sipas planit dhe duke i respektuar kriteret ligjore raporton Radio Evropa e Lirë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu