EKSKLUZIVE: Marrëveshja që i jep fund krizës në Maqedoni

0
571

Lideret

Është arritur marrëveshja për t’i dhënë fund krizës politike në Maqedoni.

Klan Kosova sjell ekskluzivisht draftin e ujdisë ndërmjet Kryeministrit Nikola Gruevski, kryeopozitarit Zoran Zaev, kryetarit të BDI-së, Ali Ahmetit dhe kryetarit të PDSH-së, Menduh Thaçit, në dorëzani të Komisionerit për Zgjerim në KE, Johannes Hahn.

Mbtetet e paqartë se kush do të jetë kryeministër deri në zgjedhjet e parakohshme.

Në llogarinë e tij në Facebook, Artan Grubi, kështilltari i Ali Ahmetit, ka konfirmuar arritjen e marrëveshjes ndërmjet liderëve, por nuk ka dhënë detaje.

Drafti i marrëveshjes politike mes katër liderëve politikë në Maqedoni të cilin e posedon Klan Kosova.

LSDM kthehet në Parlament,

LSDM do ta udhëheq komisionin parlamentar anketues për përgjimet,

Ndërprehet publikimi i “bombave” deri më 10 qershor 2015,

Definohet formati i Qeverisë së Gjerë,

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve do ketë më shumë kompetenca,

Zgjedhjet e parakohshme deri në fund të prillit 2016,

Integrimi euro-atlantik prioritet,

Implementimi i plotë i Marrëveshjes së Ohrit,

9.Raporte të mira ndërfqinjesore.

Nëse kjo implementohet, në nëntor hapen negociatat me BE.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu