Ekskluzive | Nesër dita kritike: Ose nënshkruhet koalicioni PDK-LDK, ose prishet marrëveshja

0
858

Hasha me Isen koke me koke

Dilema është a do të jetë Isa Mustafa Kryeministër apo dikush tjetër….

Hashim Thaçi e Isa Mustafa, gjatë ditës së shtunë, do të takohen dhe do të vendosin nëse do të pajtohen për pozitën e Kryeministrit ose do të prishet marrëveshja mes PDK’së dhe LDK’së.

Burime të Express kanë thënë se nëse Thaçi e Mustafa pajtohen për pozitën e Kryeministrit pastaj do t’i hapin rrugë nënshkrimit të marrëveshjes për ndarjen edhe të pozitave tjera në Qeveri, Kuvend e Presidencë.

Sipas të gjitha gjasave, PDK do t’i marrë Ministrisë që kanë të bëjnë me fushën e rendit, ligjit dhe arsimit, ndërsa, LDK ato të fushës së ekonomisë.

Thaçi dhe Mustafa kanë nënshkruar një komunikatë të Presidentes Jahjaga, e cila pati njoftuar se PDK dhe LDK kanë arritur marrëveshje për bashkëqeverisje.

Mirëpo, askush deri më tash nga PDK nuk e ka përmendur emrin e Isa Mustafës për Kryeministër dhe kanë thënë se Hashim Thaçi ende është i nominuar për Shef të Qeverisë.

Ndërsa, në LDK vazhdimisht kanë thënë se Isa Mustafa do të jetë Kryeministër i ri i Kosovës.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu