EKSKLUZIVE: Pamje tronditëse të shqiptarët të burgosur nga serbët në vitin 1912

0
1292

TETOR, 1912: FMimages.net publikon një video të rrallë të shqiptarëve të burgosur nnga Kosova, Vranja, dhe Kumanova, në vitin 1912 ësht publikuar.

Shqiptarët të kapur rober nga Kosova, Kumanova, Shkupi, dhe shumë qytete tjera ndërsa te lidhur dhe rrethuar nga ushtaret serbë dergohën në Beograd dhe nuk dihet për fatin e tyre.

Nën tytën e pushkëve të burgosurit të lidhur njeri për tjeterin ndërsa në këmbë detyrohën të ecin deri në Beograd, ku shumica e tyre pushkatohen.

Në vitin 1912 kishte filluar Lufta Ballkanine dhe shqiptarët gjindeshin në momentet më kritike ku më shumë se gjysma e tokave shiptare u pushtuan nga serbët, malazezët dhe grekët.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu