Ekskluzive|Terroristi Kujtim Fejzullahu dyshohet se ishte financues i një hoxhe në Kosovë

0
1058

Pas sulmin terrorist në Vjenë të Austrise, ishte konfirmuar se Kujtim Fejzullahu ishte njëri nga personat që mori pjesë në këtë sulm. Ai ishte me prejardhje nga  Çellopeku i Tetovës dhe ishte 20 vjeçar

Prejardhjen e tij e kishte konfirmuar edhe Ministri i Brendshëm në Austri, Karl Nehammer, i cili ka thënë se sulmuesi i vrarë në Vjenë është një 20-vjeçar me shtetësi të dyfishtë, të Austrisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Burime për InDoks kanë bërë të ditur se Kujtimi kishte lëvizur viteve të fundit në Kosovë dhe Maqedoni të Veriut dhe ka pasur marrëdhënie të fuqishme me radikalistët në Bosnjë dhe Serbi.

Përmes një bisede të siguruar nga InDoks mes dy personave që kanë pasur lidhje me Kujtimin, mësohet se ky i fundit ka qenë grumbullues i mjeteve financiare tek qytetarët muslimanë në Austri për t’i ndihmuar aktivitetet radikale në Kosovë dhe Maqedoni të Veriut.

“A po e sheh nuk po ndalen qafirat”.

“Një vëlla në Austri sonte nuk e di çka u bë me të”.

“Po i joni a”?

“ I Maqedonisë  ai që i dërgojke paratë më ja dhënë hoxhës”.

Deri tash dihet pak për lidhjet terroristit Kujtim Fejzullahu. Dhe, nëse i njëjti ka pasur edhe lidhje me ekstremisë në Kosovë. InDoks ka siguruar informacione që kishte kontakt me së paku një person në Kosovë, e që i njëjti i kishte kërkuar Fejzullahut që ta lidhte me një familjar të tij në ISIS i cili ishte në burg duke vuajtur dënimin. Këto informacione, që janë edhe biseda me ekstremistë të tjerë që njiheshin me të e përshkruajnë Fejzullahun si ai djali që “na jepte para për të ia dërguar hoxhës”, por pa e zbuluar se cilit imam/InsajderInDoks

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu