Eksperti amerikan: LDK gaboi rëndë që refuzoi Kurtin

0
1075

Alon Ben-Meir, profesori dhe eksperti amerikan për politikën dhe çështjet e Lindjes së Mesme, Turqisë dhe Ballkanit, e ka komentuar ofertën e Vetëvendosjes për LDK-në dhe refuzimin e kësaj të fundit, shkruan Gazeta Blic.

Përmes një shkrimi në llogarinë e tij në facebook, Ben-Meir, ka thënë se LDK gaboi rëndë që refuzoi ofertën e Vetëvendosjes.

“LDK made a big mistake not excepting Vetevendosje’s offer!”, ka shkruar eksperti amerikan Alon Ben-Meir.

LDK made a big mistake not excepting Vetevendosje’s offer!

Sot gjatë ditës, kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, doli me një ofertë publike për Lidhjen Demokratike të Kosovës.

Sipas ofetës së Kurtit, dy partitë do të garonin së bashku në zgjedhjet e 6 tetorit, pa ndonjë kandidat për kryeministër, vecse Vjosa Osmani, do të ishte e para në listën e dy subjekteve, ndërsa Kurti numër dy.

Në ofertë parashihej që kushdo që do të merrte vota më së shumti, do të ishte kryeministër nga ky koalicion.

Por, këtë ofertë e refuzuan zyrtarët e Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka thënë se nuk mund ta pranojë këtë ofertë, dhe asnjë ofertë tjetër, përpos asaj që Vjosa Osmani të jetë kandidate për kryeministër.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu