Emiratet e Bashkuara Arabe i dalin në ndihmë Serbisë

0
872

Emiratet e Bashkuara Arabe i kanë dalë në ndihmë Serbisë duke i dhënë kredi miliardëshe.

Kjo kredi prej 1 miliard dollarësh i është dhënë Serbisë me kushte mjaft të favorshme për ta.

Nënkryeministri i parë i këtij vendi, Aleksandar Vuçiq, duke e bërë publik vendimin për këtë kredi, ka thënë se Serbia në këtë mënyrë kursen 300 milionë euro.

Sipas mediave serbe kontrata tashmë është nënshkruar, ndërsa sipas tyre kredia është për njëzet vjet dhe me kamatë vetëm dy për qind.

Shtetet Arabe shquhen historikisht për mardhanje te mira me Serbin dhe Rusin, në koohën e Jugosllavis, Shtetet Arabe i japnin Kredi Jugosllavis ne Miliarda Dollar pa kamat.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu