Fantzamat e ish sigurimit serb pretendojne me tyten e armes te behen veteran te UÇK-së

0
971

Nuk na zhgënjen, nuk na frikëson as gjunjëzo sjelljet e ish bashkpuntorve te Serbis por nuk na len as i qet gjaku i Deshmorve nese ish bashkepuntoret e Serbis pretendojn te behen veteran te UCK-së siq ndodhi me daten 19.02.2013 ne Gjilan ku moren aplikacionet nëne kercenim e armeve. Në listën e saj të spiunëve më të mëdhenj siq jan Sinan Rexhepi, Ismet Kastrati, Hesat Marofca, Femi Bucolli dhe Halit Rexhepi ku fatkeqsisht edhe sot punojn neper institucionet e Kosoves ne SHPK.. Ismet Kastrati një nga antarët me besnik te ish sigurimit serbë mori aplikacioni per veteran te UCK-së , ku ne ate rast ju drejtua djali i deshmorit Avdullah Tahirit( Iliri) me fjale se ti ke rrahur dhe maltretuar shqiptar, çfar don ketu? ai pa kurfar turpi nxorri revolen e SHPK-se dhe u pergjigj se nese eshte nevoja do te rrehi prap. Kan marrë pjes ne vrasje dhe torturime ndaj bijve dhe bijave më te mir te popullit neper burgjet e Serbis. Kan ndihmuar regjimin serbosllav duke eliminuar të gjithë atëdhetaret dhe patriot që punonin dhe luftonin per çlirimin e Kosoves. Por nga ana tjeter do te dalin sikur Titisti me i perbetuar Azem Vllasi ku deklaroj se ai ka qen organizator i demostratave te vitit 81 dhe nje kohe jo shume te larget edhe te lartpermendurit do te thon ne kemi qen themelus UCK –së. Dyshoj se gjërat do të humben në procedura, megjithatë ky proces herët ose vonë patjetër do të ndodhë, sepse jan lën duart e lira nga institucioneve e Kosoves dhe ato ndërkombëtare qe ish spiunet e Serbis te levizin lirë. Kurse çdo keqpërdorim i statusit te veteranit te UCK-së nga kushdo e sidomos nga ish spiunet e Serbis jo vetëm se do ta komprometoj shoqaten e veteranve do te fyen gjitha ata qe luftuan dhe dhe ran per kete toke, por mbi te gjitha nuk do te ju falet atyre edhe qe lejojne te aplikojn per veteran e nuk ju kerkojn llogari per krimet qe kan bër ndaj popullit shqiptare ne Kosove.

Statusi i Vetranit i takon luftarit në te cilin bashkohet e shkuara dhe e ardhemja e atedhedashurise.

 

Nga Mehmet Meto

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu