Firtz von Weizsacker, djali i ish presidentit të Gjermanisë Richard von Weizsacker, është vrarë të martën mbrëma.

0
682

Von Weizsacker, me profesion mjek, ishte duke mbajtur ligjërata në spitalin Shlospark në Berlin kur i është afruar një burrë nga publiku dhe e ka goditur me thikë, ka deklaruar zëdhënësja e policisë.

Gjatë sulmit një person tjetër është plagosur rënd.

Pesëdhjetedy vjeçi Von Weizsacker ka vdekur në vendin e ngjarjes ndërsa sulmuesi është arrestuar.

Pretendohet se sulmuesi ishte oficer policie, i cili në mënyrë private merrte pjesë në ligjëratë.

Rreth njëzet persona kanë dëgjuar ligjëratën në pjesën psikiatrike të spitalit, dhe disa nga ta e kanë ndaluar të dyshuarin dhe e kanë dorëzuar policisë.

Zëdhënësja ka deklaruar se policia po i heton të gjitha mundësitë, si dhe që do ta pyes familjen e Von Weizsacker  a kanë pasur kërcënime në të kaluarën.

Sipas sajtit të spitalit, Von Weizsacker ishte specialist i mjekësisë interne.

Babai i tij Richard von Weizsacker ishte kryebashkiak i Berlinit prej vitit 1981 deri 1984 dhe president i Gjermanisë prej 1984 deri 1994. Ka vdekur në vitin 2015.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu