Flamuri i Shqipërisë që mbërriti në Hënë më 1971 (Foto)

0
904

Flamuri i Shqipërisë që mbërriti në Hënë më 1971 (Foto)

Në vitin 1971, në Hënë niset “Apollo 15” dhe në bordin e saj u vendosën 32 flamuj të vegjël nga e gjithë bota, të kapur me litar.

Tekniku i lartë i NASA-s në atë kohë ishte William Kokalari, apo Vilson Kokalari. Ai ishte një shqiptar me origjinë nga Gjirokastra.

Flamuri i Shqipërisë që mbërriti në Hënë më 1971 (Foto)

Pas përfundimit të misionit, flamujt dolën në një ankand të madh.

Flamuri kombëtar në fjalë, atë kohë me yllin e verdhë, ka një shkrim të astronautit dhe nënshkrimin e tij. Ai shoqërohet dhe me një certifikatë origjinaliteti.

Sot, ky flamur është në duart e sigurta të koleksionistëve.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu