Fokus: Në kufirin me Kosovën ka grupe të armatosura

0
712

Në titullin “Maqedonia në kazanin kosovar” e përditshmja maqedonase “Fokus” e ditës së martë shkruan se në rajonin e Likovës dhe përgjatë kufirit Maqedoni-Kosovë ka grupe të uniformuara dhe të armatosura.

Këto grupe të uniformuara, sipas gazetës, i kanë parë edhe policia dhe me këtë janë të njohur instancat më të larta të Ministrisë së Punëve të Brendshme.

“Fokus” ka kontaktuar ish-ministrin e Punëve të Brendshme të Maqedonisë Pavle Trajanov, i cili, për gazetën në fjalë, ka thënë se, sipas informatave që ka ai, përgatitet destabilizimi i Kosovës pasi përgatitet marrja me forcë e Veriut të Mitrovicës. “Bëhet fjalë për një operacion të gjerë që përfshin në plan edhe destabilizimin e Maqedonisë dhe Luginës së Preshevës me të cilën do të tentohet të tërhiqet vëmendja e ndërkombëtarëve për zgjidhjen e problemit të Kosovës. Jo rastësisht, NATO ka kërkuar trupa shtesë në Kosovë”, ka thënë për gazetën Trajanov.

Ndryshe, dje në artikullin e tij të përjavshëm gazetari i “Vecer”, Dragan Pavlloviq-Llatas, i cili njihet si mik i ngushtë i kryeministrit maqedon Gruevski, për vrasjen e 5 maqedonasve, para disa javësh në Shkup, drejtoi gishtin ka kosovarët.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu