FP: Trump po nxit kaosin në Kosovë në kohën më të keqe të mundshme

0
566

Administrata “Trump” ka mbjellë trazira politike në Kosovë pikërisht në momentin kur nevojitet qeverisje e qëndrueshme për t’u përballur me kërcënimin COVID-19.

Me këto fjalë fillon shkrimi i mediumit amerikan “Foreign Policy”, sipas të cilit sfida për t’iu përgjigjur shpërthimit të koronavirusit në Kosovë është komplikuar nga një votë mosbesimi e mbështetur nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, e cila rrëzoi qeverinë e kryeministrit Albin Kurti në fund të marsit, pas më pak se dy muajve në pushtet.

Po sipas FP-së, beteja politike në vazhdim e vendos Kurtin, i cili mbetet kryeministri i përkohshëm dhe favorizon zgjedhjet e reja kundër presidentit Hashim Thaçi dhe disa prej aleatëve të tij parlamentarë, të cilët dëshirojnë të formojnë një qeveri të unitetit kombëtar, që do të linte anash Kurtin dhe Vetëvendosjen e tij, e cila bëri fushatë në një platformë antikorrupsion dhe ka “bllokuar” ndikimin e madh të Uashingtonit në punët e Kosovës.

Kështu, siç thuhet më tej, është shfaqur një krizë kushtetuese se kush ka të drejtë të qeverisë vendin. “Banorët e zemëruar në mbyllje në kryeqytet, Prishtinë, kanë marrë masa për të protestuar me enë dhe me tiganë për të protestuar kundër makinerive që rrëzuan qeverinë ‘Kurti’ gjatë krizës së koronavirusit”, shkruan FP-ja.

Gjithashtu, siç vlerëson FP-ja, ndërhyrja politike e administratës “Trump” në Kosovë është nxitur nga ajo që tani është një qasje e njohur për një politikë të jashtme të karakterizuar nga “shmangia” e aleatëve, vendimmarrja e udhëhequr nga operativë të afërt me Shtëpinë e Bardhë, që lënë anash diplomatët e karrierës.

Në këtë drejtim, konsideron FP-ja, përcjell “Telegrafi”, Shtetet e Bashkuara kanë bërë heqjen e Kurtit si një hap drejt një zgjidhjeje përfundimtare midis Kosovës dhe Serbisë.

“Për zhgënjimin e Uashingtonit Kurti këmbënguli të mbajë tarifën 100 për qind për mallrat serbe, të cilën, si administrata ‘Trump’, ashtu edhe Thaçi, e konsideruan si një pengesë për avancimin e negociatave me Beogradin. Për më tepër, Kurti kishte kundërshtuar idenë tejet të diskutuar për shkëmbim të territorit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për të arritur përparime në tryezën e bisedimeve. Administrata ‘Trump’ është shprehur e hapur për shkëmbim të territorit, siç kanë Thaçi dhe presidenti serb Aleksandar Vuçiq”, thuhet në shkrimin e FP-së.

Dhe sipas mediumit amerikan, “…roli i SHBA-së për të mbështetur ofertën e Thaçit për të larguar Kurtin është kritikuar jo vetëm për rrezikimin e sovranitetit të Kosovës, por për ndërprerjen e qeverisjes gjatë pandemisë”.

“Politika e presidentit amerikan Donald Trump është fajësuar gjithashtu për prishjen e marrëdhënieve të Uashingtonit me aleatët kryesorë evropianë, që kishin avokuar për nevojën për një udhëheqje të qëndrueshme dhe kanë paralajmëruar kundër një ndërhyrje të tillë të rëndë gjatë kësaj pandemie”, thuhet më tej në shkrim.

FP-ja përmend faktin që “brenda SHBA-së administrata ‘Trump’ është kritikuar ashpër nga Eliot Engel, kryetari i Komitetit të Çështjeve të Jashtme, për minimin e një drejtuesi të sapozgjedhur vetëm kur qeveria duhet të përqendrohet në zhvillimin e një politike efektive për të adresuar emergjencën e vazhdueshme shëndetësore”.

“Mbështetja e SHBA-së për votimin e mosbesimit për të hequr Kurtin dhe për të ngritur Thaçin është shqetësuese edhe për një arsye tjetër”, vlerëson FP-ja, duke shtuar se “ajo ngre mundësinë që administrata ‘Trump’ mund të kërkojë të vijë në mbrojtje të Thaçit” duke ndërhyrë në punën e një gjykate speciale, që heton krimet e supozuara të UÇK-së të kryera pas luftës, dy dekada më parë.

Duke punuar për largimin e Kurtit dhe duke i dhënë mbështetjen Thaçit, thuhet më tej në shkrimin e FP-së, Shtetet e Bashkuara kanë sinjalizuar mbështetjen e saj të përtërirë të elitës së vjetër politike të Kosovës, shumë prej të cilëve janë të “prekur” nga pjesëmarrja e pretenduar në abuzimet e të drejtave të njeriut dhe krimin e organizuar.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu