Francë: Macron thërret takim urgjent të Këshillit të Sigurisë

0
1058

Presidenti francez Emmanuel Macron është duke kryesuar takimin e Këshillin Kombëtarë të Sigurisë të cilin e ka thirr ai vetë si pasojë e emergjencës për protesta të reja kundër Qeverisë në Francë.

Dy orë më parë takimi u mblodh në mënyrë që të diskutohen format për të reaguar ndaj situatave që mund të dalin.

Protestat që lindën si pasojë e ngritjës së çmimit të karburantit, alarmuan shumë qytetarë për shkak të ngritjës së kostos së jetësës së tyre.

Disa persomna vdiqën si pasojë e përplasjës së protestuesve dhe policisë, javën e kaluar.

Protesta e së shtunës në qëndër të Parisit, u përcoll me përplasje mes protesutesve dhe policëve. Më shumë se 100 persona u lënduan, përfshirë 23 pjesëtrarë të forcave speicale. Sipas të dhënave të Policisë mbi 400 persona u arrestuan gjatë protestave.

Presidenti Emmanuel Macron u kthye nga Samiti G20 në Argjentinë të dielën dhe shkoi në Arc de Triomphe që të shoh dëmet e shkaktuara.

Aktualisht ai është në takim me kryeministrin, ministrin e punëve të brendshme, dhe krerët e sigurisë së shtetit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu