Gazetarja Klara Buda paralajmëron kryengritje të shqiptarëve në Maqedoni

0
1158

protesta-ne-shkup2

Maqedonia rrezikohet gjatë kësaj vere nga një luftë e re. Shqiptarët do organizojnë kryengritjet në Maqedoni dhe në Luginën e Preshevës. Kështu shkruan në artikullin e fundit gazetarja prestigjioze nga SHBA, Klara Buda, transmeton Telegrafi.

Sipas saj incidentet do të përfshijnë edhe Serbin pasi do të aktivizohen mbi 1 mijë “terroristë” të fshehur në provincën e Sanxhakut të cilët kanë për qëllim tërheqjen e vëmendjes nga kryengritjet e shqiptarëve në Maqedoni dhe në Luginën e Preshevës -shkruan gazetarja Buda.

Ajo konsideron se arritja e shpejtë e marrëveshjes politike në Shkup është në dëm të shqiptarëve të Maqedonisë pasi partitë maqedonase përgadisin një komplot pas shpinës së shqiptarëve të lënë pas dore.

protesta-ne-shkup

“Faktikisht Shqiptarët me këtë marrëveshje politike jo që nuk fituan asgjë, por kanë humbur shumë. Kjo krizë politike ishte një mundësi që përfaqësuesit politikë të shqiptarëve para faktorit ndërkombëtar t’i realizojnë problemet shqiptare në Maqedoni, por edhe kësaj here thjesht “u dështuan”.

Shqiptarët e Maqedonisë edhe një herë ndoshta po bëhen viktimë e “manipulimeve politike” të disa politikanëve të papërgjegjshëm. Shqiptarët vazhdojnë të mbeten pengje të politikave të erreta dhe të turbullta të shtetit një etnik maqedonas dhe të shqiptarëve të pandërgjegjshëm, ndoshta në saje edhe të tradhëtive të vet ndërkombëtarëve si gjithnjë “Në këtë rast shqiptarët siç duket janë lënë sërish në lundresën pa timon, lundresë e cila do të merr rrugën të ballafaqohet me përmbytje..!!, shkruan Buda duke rikujtuar se Ballkani përfshir këtu edhe Maqedoninë rrezikohet nga sheriati islam.

“Atëherë leht në këtë kontekst mund të ndërlidhet edhe deklarata e “Kalifatit Islam’ që kërcënon Ballkanin se: Maqedoninë, Shqipërinë dhe Kosovën, së shpejti do t’i pushtojmë!Në këto proklamata të “islamistëve” Maqedonia është e shënuar si një nga vendet që kanë për t’u pushtuar. Këtu janë Serbia, Mali i Zi, Kroacia, Bosnja, Kosova dhe Shqipëria.Militantët, pas fitores në Serbi planifikojnë për të pushtuar Kroacinë, Malin e Zi, Bosnjën, Shqipërinë, Maqedoninë dhe Kosovën, dhe kështu kalifati islamik të zgjerohet edhe në Ballkan!Ata thonë, “Gëzohuni Shqipëri, Kosovë dhe Maqedonë, do ta kthejmë Sheriatin, ne jemi kalifati islam. Gëzohu edhe ti Obama, fitorja na takon neve, ne jemi bijtë e Islamit, ne jemi Kalifati islam”!?Dhe tani shtrohet pyetja; “Kush i përgadit këta skenare dhe komunikata në opinionin ballkanas… Këtu duhet hedhur sy në disa lojra dhe incidente në praninë tonë të afërt…?!”, shkruan mes tjerash në artikullin e fund gazetarja Klara Buda.

Ndryshe një pjesë e madhe e analistëve paralajmërojn trazira të reja në Ballkan të cilët do të shkaktohen për shkak të incidenteve ndëretnike dhe ndërfetare. Si vende më të ndieshme janë Bosnja, Sanxhaku i Serbisë, Kosova dhe Maqedonia shkruan Zhurnal Maqedoni. /

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu