Gjykata Ndërkombëtare e Krimeve kërkon arrestimin e Gedafit

0
851

Gjykata Ndërkombëtare e Krimeve ka kërkuar arrestimin e liderit të Libisë, Muamar Gadafi dhe dy personave të tjerë për krime kundër njerëzimit. Drejtori i prokurorëve Luis Moreno-Ocampo tha se Gedafi, djali i tij Saif al-Islam dhe kreu i shërbimit inteligjent Abdullah al-Sanussi si përgjegjësit kryesore të sulmeve sistematike mbi civilët. Qeveria e Libisë ka injoruar këtë deklaratë. Zv.ministri i Jashtëm Khalid Kaim është shprehur se Libia nuk e njeh juridiksionin e kësaj gjykate si shumë vende të tjera të Afrikës dhe SHBA dhe do të injoroi këtë thirrje për arrestimin e Gedafit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu