Google nderon 100 vjetorin e një arkeologe, ndërsa për Shqipërinë “bëri naze”

0
688

Google, sot siç e shikoni dje ka ndryshuar pamjen e tij të zakonshëme. Motori më i madh i kërkimit festoi ditëlindjen e një arkeologeje, e quajtur Mary Leaky. Ky është një nder që Google i bënë arkeologes dhe antropologes britanike në rastin e 100 vjetorit të saj. Arkeologia dhe antropologia  është e famshme për arritjet e saj në fushën e arkeologjisë. Ajo ka zbuluar gjurmët e një fosili që datonte që prej 3.5 milionë vjet më parë.  Ky zbulim ishte bërë në Tunizi. Kjo grua ka bërë edhe shumë zbulime të tjera, për të cilat edhe Google krenohet. Mary ka ndërruar jetë në moshën 83-vjeçare, më 9 shtator të vitit 1996. Kjo na rikthen tek festat e 100 vjetorit të shtetit tonë. Që të kuqëzonte Google më 28 nëntor, ditë kur të gjithë shqiptarët festuan 100 vjetorin e pavarësisë së tyre, duhet të mblidheshin disa firma në mënyrë që motori më i madh i kërkimit të dilte kuq e zi vetëm brenda territorit Shqiptar. Sa e padrejtë!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu