Haliti: Nëse demarkacioni nuk kalon, shtyhet liberalizimi i vizave

0
1044

xhavit-haliti-1

Kryetari i Komisionit parlamentar për Stabilizim-Asociim, Xhavit Haliti në mbledhjen e këtij komisioni ka thënë se nëse demarkacioni nuk kalon këtë vit, atëherë liberalizimi i vizave mund të shtyhet edhe për një kohë.

Haliti ka thënë Kosova ka përmbushur të gjitha kushtet, me përjashtim të demarkacionit.

“Kam potencuar se Kosova ka përmbushur të gjitha kushtet nga BE, por çështja kryesore ka mbetur, miratimi i demarkacionit dhe kushte tjera nuk ka. Shqetësimi im i madh imi është se nëse demarkacioni nuk kalon këtë vit liberalizimi mund të shtyhet edhe për një kohë, për shkak edhe të zhvillimeve brenda BE-së, siç është dalja e Britanisë dhe kërkesa për referendume nga shtetet tjera për të dal nga BE”, ka thënë Haliti.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu