Izet Haxhia:Ministri i Jashtëm Serb Ivanovic financoi PD-në në 1992

0
659

Berisha dhe Iuet Haxhia

Në një reagim në adresën e tij në Facebook , ish truproja i Berishës , njeriu më afër Partisë Demokratike deri në vitin 1998, ish student i mjekësisë Izet Haxhija i inspiruar nga një shkrim i gaxetarit Bedri Islami pohon se Ministri i Jashtëm Serb i ish Jugosllavisë ka financuar PD-në në vitin 1992. Kjo dëshmi e zotit Haxhia përforcon akuzat që i janë bërë Berishës si i infiltruar i Sërbeve në Shqipëri. Haxhia thotë që Berisha e ka quajtur edhe ish liderin e kosovarëve Rugova “një maniak seksual”

Mora shkas nga një shkrim brilant i gazetarit Bedri İslami, për të thënë disa gjëra që përforcojnë vërtetsinë e këtij shkrimi tek gazeta Dita.

Ka qënë qershori i vitit 92, pas vizitës së berishës në USA u kthyem për të marrë pjesë në forumin Crans Montana në Zvicer.

Vizita e Berishes në USA u organizua dhe u përgatit nga shefi i cia-s për Balkanin Juglindor Dejvid Philips.Ky person njihet për lidhje te fuqishme me lobin serb në amerikë bashkë me zevendes sekretarin e departmentit të jashtëm Lorenc İgellberger i cili kishte intersa ekonomike ne Serbi me firmen Zastava. Zonjes Berisha ju dhurua nje çek prej 10mije dollaresh nga ana e zotit Philips.Kur u vendosëm në hotel në Crans Montana tek suita e Berishes erdhi një përson që nuk e njihja e që Berisha nuk e prezantoi.Ka qendruar për rreth tre orë në suiten e Berishes. Në këtë takim ka qënë vetëm Berisha dhe gruaja e tij.Te nesërmen në sallën ku mbahej forumi mori fjalën edhe përsoni që në darkë kishte darkuar me Berishen në suiten e tij për rreth tre orë Nga prezantimi që ju bë nga moderatori forumit Carteron mësova se ishte ministri i jashtem Serb i Jugosllavise së mbetur.Mbiemri me sa me kujohet İvanoviç.Personi që përmend Bedriu me origjine nga mali i zi e shtetsas amerikan ka qene sponsor i PD.

Pamjet e tij i keni ne tibunen e mitingut te fitores se 22 marsit..Por interesant eshte fakti se p.d vertet u krijua ne shtepine Gramoz Pashkos por drejtuesit e ardhshem qe do merrnin postet drejtuese ne pd dolen nga shtepia e profesor Bujar Hoxhes, një shqiptar me origjine nga kosova, rezident i sigurimit te shtetit e sherbimit sekret serb.Ky njeri kishte një pushtet të fuqishem tek Berisha..nga ky person u futen ne pd.klanet e Dibres me Gazideden e Zhulalin qe ishin te lidhura e sherbimin sekret maqedonas.Leka Toto , Tomorr Dosti dhe Xhahit Xhaferi, të persekutuar por te lidhur e sigurimin e shtetit nga ana e Vaske Afezollit, një oficer i sigurimit të shtetit që ishte kunati i Bujar Hoxhes. Në shtëpine e Bujar Hoxhës doli grupi i Tritan Shehut.

Në këtë shtëpi Berisha takohej edhe me eksponte te sigurimit.Një nga këta persona ka qënë edhe shefi i kunderzbulimit me jashte të sigurimit me origjine nga Dibra e me emrin Nurullah Zebi.Sic duket ky person dinte shumë për lidhjet e Berishës gjatë specializimit në Francë.Kur mendoj dhe lidh faktet them qe edhe 97 ka qene nje skenar i pergatitur nga qarqet antishqiptare qe synonin coptimin e Shqiprise.

Edhe vrasja në vlore e Artur Rrustemit që i dha revoltës një kah tjetër të dhunshëm eshte bërë nga njerzit e shikut nga një ndertese bosh.I ra per hise Artur Rrustemit por mund të ishte vrarë kushdo.Perveç dërgimit të karburanteve makines së luftës së Milosheviçit është bërë edhe dërgimi i armëve serbëve te Bosnjes , kamufluar si trafik i armeve relike ne drejtim te Norvegjise, por në të vërtetë shkonin armë për serbët e Bosnjes.Ndermjetes ne te gjithe kete tafik ka qene gjenerali Boban, qe ka takuar disa here Berishen tek vila 4.Ne arshiven e Berishes ka edhe te dhena per Rugoven per te cilin Berisha thoshte qe eshte nje manjak sexi.

Dhe miqsinë e ngushtë të Rugovës me Hajdarin, pas ftohjes me Berishen, ky i fundit e cilsonte si nje miqesi per motive te dobeta pasi Azemi i gjente femra Rugoves e ia çonte tek vila 31..

 

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu