Ja kush janë xhihadistët shqiptarë që vranë tre ushtarë turq

0
555

Muhamed Zekiri, 18 vjeç nga Ohri dhe Bunjamin Imeri nga fshati Gërçec i Shkupit janë dy autorët e sulmit të vrasjes bashkë me shtetasin e Kosovës, Qëndrim Ramadani.

Vrasja e tre policëve turq në Anadollin e Jugut në Turqi ku autorët e sulmit janë xhihadistë nga Maqedonia dhe Kosova, ka rikthyer këtë çështje në qendër të vëmendjes edhe në Maqedoni.

Muhamed Zekiri, 18 vjeç nga Ohri dhe Bunjamin Imeri nga fshati Gërçec i Shkupit janë dy autorët e sulmit të vrasjes bashkë me shtetasin e Kosovës, Qëndrim Ramadani.

Kush janë dy xhihadistët nga Maqedonia

Muhamed Zekiri është 18 vjeçari nga Ohri, për të cilin thuhet se nga mosha e mitur kishte shkuar në Tiranë për të studjuar teologjinë në Medresenë e Tiranës. Albinfo.ch mëson se bëhet fjalë për djaloshin e familjes Zekiri, e cila vite më parë ishte shpërngulur nga fshati Tatesh për të jetuar në Ohër.

Nga Myftinia e Ohrit theksojnë se nuk kanë shumë njohuri për Muhamedin, sepse nxënësit që shkojnë për të studiuar në Medresenë e Tiranës këtë e bëjnë në mënyrë private dhe pa asnjë ndërhyrje apo regjistrim të bërë nga institucionet fetare të Maqedonisë.

Familja e tij është mbyllur në shtëpinë e tyre dhe nuk ka asnjë lëvizje.

Por edhe fqinjët e tij në Ohër theksojnë se nuk e njohin atë, sepse që nga mosha e vogël është larguar nga shtëpia.

Ministria e Brendshme ka folur për dy shtetasit e Maqedonisë, duke theksuar se ata pak janë të njohur në evidencën e MPB-së.

Zëdhënësi i MPB-së, Ivo Kotevski ka deklaruar për Albinfo se 18 vjeçari M.Z sipas informacioneve nga mosha 16 vjeçare ka shkuar në Siri dhe se ka qenë pjesë e grupeve xhihadiste.

“Ne kemi bërë verifikimin e të dhënave të dyshuarit dhe të gjitha informacionet i`a kemi dërguar autoriteteve turke për hetime të mëtejshme”, deklaroi Kotevski, duke theksuar se janë në kontakt me autoritetet turke.

Muhamed Zekiri i lindur në vitin 1995, disa herë kishte udhëtuar drejt Sirisë, ndërsa për herë ë parë ishte në vitin 2011 dhe se atje kishte qëndruar më shumë se një vit. Ai gjithashtu kishte udhëtuar shpeshherë në destinacionin Ohër – Tiranë dhe kjo ishte evidentuar nga MPB-ja.

Por, MPB nuk ka hollësi të tjera për rastin e autorit të dytë të atentatit, Bunjamin Iseni, i cili nga mediat turke dhe evropiane ishte evidentuar si Benjamin Hu, me origjinë kineze.

Por cila është e vërteta e Benjamin Isenit apo të njohurit si Benjamin Hu. Sipas informacioneve të besuara për Albinfo.ch, bëhet fjalë për 18 vjeçarin Benjamin Iseni nga fshati Gërçec i Shkupit, me shtetësi gjermane, i biri i Nimetulla Imerit, i cili vitin e kaluar humbi jetën në luftimet në Siri përkrahë forcave xhihadiste kundër regjimit të Bashar al – Assad.

Benjamini përdor mbiemrin Hu, pasi që nëna e tij është me origjinë kineze, por me përkatësi fetare myslimane. Kjo familje po jetonte në Berlin. Ai që nga mosha 16 vjeçare ishte në Siri dhe ishte përfshirë në radhët e grupeve xhihadiste nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia, që po luftonin dhe operonin në kufirin turko – sirian. Benjamini u bë i njohur për opinionin vitin e kaluar, kur u paraqit informacioni se ka qenë bashkë me të atin e tij në momentin kur është vrarë dhe se ai ka marrë lëndime në këtë sulm.

Zekiri dhe Iseni, dy xhihadistët e rinj ishin anëtar të grupit më radikal ‘Jabha al Nusra’, e cila është shumë e lidhur me rrjetin terrorist të “Al Kaedas”.

Por si vepron organizimi i tyre drejt Sirisë

Një burim nga grupet fetare në Shkup tha se grupet e tilla që shkojnë për luftë në Siri janë kryesisht nga sekti wahabi.

“Ata janë të organizuar dhe se përmes Shkupit udhëtojnë në Turqi dhe nga shoqatat e atjeshme të këtyre sekteve kalojnë në Siri. Luftëtarët nga Maqedonia rreshtohen në radhët e dy grupeve rebele Al Nusra dhe Isil, që janë fraksione të dyshuara për lidhje me Al – Kaidan dhe që tashmë po kundërshtohen edhe nga grupi më i madh i rebelëve Jabal al – Zawaiya që është Aleanca me orientim demokratik dhe që ka mbështetjen ndërkombëtare. Ka shumë informacione se atje po ndodhin luftime midis këtyre grupeve rebele ku si cak janë rebelët e dy organizatave të lidhura me Al – Kaidan. Deri tani ka raportime për katër të vdekur nga Maqedonia, por dyshimet janë për një numër më të madh”, theksoi për Albinfo.ch, një pjesëtar i komunitetit islam që dëshiron të mbetet anonim.

Bashkësia Fetare Islame në Maqedoni (BFIM) nuk komenton rastin e tillë që sërish ktheu në qendër të vëmendjes grupet salafiste në Maqedoni. “Nuk merremi me raste të tilla dhe nuk na takon neve të komentojmë, duke i`a lënë gjykimin institucioneve tjera përgjegjëse që merren me hetime”, theksoi për Albinfo.ch, zëdhënësi i BFIM, Abaz Islami.

Por ai ka ritheksuar mesazhin e kryetarit të BFIM, Sulejman Rexhepi, i cili disa javë më parë i ka bërë thirrje qytetarëve të besimit islam nga Maqedonia të mos shkojnë për të luftuar në Siri.

“Fenomeni i pjesëmarrjes së shtetasve të Maqedonisë në luftën në Siri nuk mund të kontrollohet, sepse udhëtimi gjer në vend është individual, e jo nëpërmjet ndonjë institucioni”, kishte theksuar kryetari i Bashkësisë fetare Islame në Maqedoni, Sulejman Rexhepi.

Sipas tij, ka shumë dyshime se ku janë të përfshirë luftëtarët vullnetarë që shkojnë nga Maqedonia.

“Thuhet se po solidarizohen me popullin sirian i cili do të lirohet nga një diktaturë e paparë që po zbatohet në Siri, por ka të ngjarë se ka edhe punë të dyshimta në këtë. A ka motiv apo interes të ndryshëm, ajo është punë tjetër, mund të supozojmë, megjithatë nuk jemi të sigurt, sepse nuk kemi argumente apo fakte”, deklaroi Rexhepi.

Çështja e vullnetarëve në Siri është bërë pjesë e debatit politik.

Një parti politike pjesë e koalicionit qeveritar në Shkup ka propozuar që të aplikohen masa ndëshkimore ligjore për shtetasit që luftojnë në konfliktet e ndryshme jashtë vendit, së fundi si pjesë e luftëtarëve në Siri.

Kjo nismë është bërë nga deputeti dhe kryetari i Lidhjes Demokrate në Maqedoni (LDM), Pavle Trajanov, i cili ka kërkuar që përmes Kodit penal të aplikohen masa ndëshkimore për të gjithë pjesëmarrësit në luftërat e huaja. Sipas tij, një nismë e tillë është bërë në Bosnjë – Hercegovinë, Serbi dhe pritet të aplikohet edhe në Kosovë.

Autoritetet shtetërore nuk kanë publikuar vlerësime dhe shifra se sa shtetas të Maqedonisë janë të përfshirë në luftën në Siri.

Masat e pritura ndëshkimore parashikojnë sanksione me burg prej 1 deri në 5 vjet.

Në Turqi u realizua së fundi një operacion i arrestimeve dhe se dyshimet janë për përfshirjen e organizatës humanitare turke IHH, e cila siç thuhet po dërgonte shqiptarët në luftë në Siri. Por, kjo organizatë kurrë nuk i komentoi këto akuza.

Sipas informatave jozyrtare mbi 100 persona nga Maqedonia, Serbia, Kosova, Shqipëria dhe Bosnja marrin pjesë në luftën në Siri.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu