Ja si i ka kercenuar Enver Hoxha greket

0
938

Ishin vitet e 60’ta kur Enver Hoxha kërcënonte dhe tallej me fqinjët grek.

Në një fjalim të mbajtur përpara klasës punëtore Enver Hoxha kishte mbajtur një fjalim të zjarrtë kundër, siç i quan ai, “anarki-fashistëve” grek, për gjendjen e luftës që edhe me tutje e mbanin të hapur me Shqipërinë.

Enver Hoxha, në fjalimin e gjatë mbi 2 minuta, tallet me Greqinë, ku thotë se “ju prish gjiza” Shqipërisë se fqiu edhe më tutje mbante gjendjen e luftës dhe premtonte se do t’i kthente në kërma trupat e tyre nëse do të provonin ta sulmonin shtetin shqiptar…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu