Jordania përfshihet nga një valë e ashpër protestash

0
1130

Jordania është përfshirë nga protesta të mëdha kundër rritjes së taksave, ndërsa mijëra njerëz kanë dalë në rrugë dhe po tentojnë të afrohet pranë kryeministrisë.

Kjo demonstratë cilësohet si më e madhja në vend dhe vijon tashmë prej 3 ditësh, ndërsa mbrëmjen e të shtunës policia ka bllokuar rrugët që të çojnë në kryeministri dhe ka përdorur gaz lotsjellës për të shpërndarë turmat, transmeton tch.

Protestuesit thonë se sistemi i ri i taksimit, i mbështetur edhe nga Fondi Monetar Ndërkombëtar, do të dëmtojë të varfrit dhe klasën e mesme të popullsisë.

Mbreti Abdullah ka bërë thirrje për qetësi dhe kompromis, ndërsa protestuesit i kanë kërkuar këtij të fundit, që të shkarkojë menjëherë kryeministrin Hani Mulki.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu