Kabineti “1/2 – qeveritar” i Kurtit

0
1135

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, dje përmes një videoje që e ka plasur në Facebook, i ka propozuar ministrat për Qeverinë e re.

Për shkak të mosarritjes së një marrëveshje me Lidhjen Demokratike të Kosovës për ta formuar Qeverinë e re, Kurti i ka bërë të ditur vetëm emrat nga subjekti i tij politik.

Albulena Haxhiun e ka propozuar për ministre të Drejtësisë.

Blerim Rekën e ka propozuar për ministër të Punëve të Jashtme dhe Diasporës.

Besnik Bislimin e ka propozuar për ministër të Financave dhe Transfereve.

Rozeta Hajdarin e propozuar për ministre të Ekonomisë, Tregtisë dhe Industrisë.

Arben Vitinë e ka propozuar për ministër të Shendësisë dhe Sportit.

Haki Abazin e ka propozuar për pozitën e zëvendëskryeministrit të dytë.

Kurse emrat për shtatë ministritë e tjera të mbetura nuk ka mundur t’i propozojë për shkak se ende nuk ka arritur të bëjë marrëveshje me LDK-në

Kujtojmë se sot gjatë ditës se djeshme Presidenti Hashim Thaçi ka zhvilluar një takim të shkurtër me Albin Kurtin, ku i ka dhënë këtij të fundit 48 orë shtesë për nominimin e kandidatit/kandidates për kryeministër të ardhshëm të Qeverisë së Kosovës, para se të marr veprimet e radhës kushtetuese dhe ligjore.

Ndërsa LDK-ja dje ka mbledhur Kryesinë e saj dhe pas takimit ka lëshuar një komunikatë për media ku ka shprehur gatishmërinë për t’i vijuar bisedimet me VV-në për formimin e Qeverisë së re.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu