Keshilltari i Pacollit, Jetlir Zyberaj, genjen pa fije turpit: Pacolli në Zvicër ka qëndruar vetëm në shtëpinë e tij, nuk ka arsye të futet në karantinë

0
683

Këshilltari Jetlir Zyberaj, i kryetarit të AKR-së Behgjet Pacollit, ka komentuar deklaratat e sotme rreth ardhjes së Pacollit në Kosovë nga Zvicra dhe futjes në karantinë pas kthimit. 

Ai ka shkruar në Facebook se Pacolli ka respektuar rregullat e autoriteteve zvicerane, teksa ka pyetur se si autoritetet kosovare nuk kanë besim në ato të Zvicrës, duke quajtur konviktet e shndërruara në karantinë si model kinez.7

Por Zyberaj harron se ne Zvicerr masat e Shtetit jane shume te thjeshta dhe qdo Qytetar ne Zvicerr eshte i lire te shkoi 24 Ore ka te doje.

Ne Zvicerr jan vetem Restoranet dhe Dyqanet e Supermarketet te mbyllura por njerzit mund te dalin dhe te shkoin ka te duan deri ne 5 veta.

Sipas Zyberajt, Pacolli nuk ka arsye të futet në karantinë pasi ka qëndruar vetëm në shtëpinë e tij në Zvicër dhe direkt do kthehet në Kosovë prapë në shtëpi.

Asnjeri nuk ka arsy ti besoi Pacollit se ka ndejtur ne Shtepi vetem dhe perderisa vje nga nje Kanton Ticino, ne Kufi me Milanon e Italis ku numri i te prekurve nga “Corona Virus” eshte shume i larte ne krahasim me Kantonen e tjera te Zvicerres.

Postimi i tij:

z.Behgjet Pacolli ka respektuar rreptësisht rregullat e autoriteteve zvicerane dhe ka qëndruar në shtëpinë e tij në Lugano në mbyllje në javët e fundit që nga shpërthimi i virusit. Ai nëse vjen, vjen direkt nga shtëpia e tij, me avion privat duke respektuar rregullat e udhëzuara në Zvicër.
Si del se autoritetet e Kosovës nuk kanë besim në rregullat e zbatuara nga autoritetet zvicerane?.
Ideja për karantinë në një konvikt studentor është një model kinez që nuk është aplikuar në vendet e përparuara të Evropës.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu